Ukraiński potentat wchodzi na polski rynek magazynów energii

Ukraiński potentat wchodzi na polski rynek magazynów energii
DTEK

W magazyny energii w Polsce chce inwestować lider ukraińskiego rynku energetycznego DTEK. W tym celu nawiązał współpracę z firmą Columbus Energy, która posiada duży portfel projektów magazynowych z wydanymi warunkami przyłączenia.

Columbus Energy, który zbudował mocną pozycję na krajowym rynku fotowoltaicznym, dywersyfikuje swoją działalność, wchodząc w projekty związane z magazynowaniem energii. O inwestycjach Columbusa w magazyny energii zrobiło się głośno przed rokiem. Ogłoszono wówczas uzyskanie warunków przyłączenia dla projektu ogromnego magazynu energii o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh.

Wartość tej inwestycji Columbus oszacował na około 1 mld zł, a spółka Dawida Zielińskiego wkrótce potem otrzymała warunki przyłączenia dla kolejnych magazynów energii w tym baterii o mocy 202,44 MW i planowanej pojemności 810,18 MWh (dla porównania obecnie pojemność największej baterii w Europie wynosi niecałe 200 MWh).

REKLAMA

– Magazyny energii są nie tylko kluczową technologią dla poprawy jakości funkcjonowania sieci energetycznych, ale także niezbędnym narzędziem dla transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju kolejnych źródeł OZE w naszym kraju – komentował w ubiegłym roku Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy SA.

Columbusowi udało się już nawet zabezpieczyć pierwsze gwarantowane przychody dla swoich magazynów. Było to możliwe dzięki przystąpieniu do zeszłorocznej aukcji na rynku mocy.

Ostatnio firma z Krakowa ogłosiła zaktualizowanie swojej strategii rozwoju. Magazyny energii mają być jednym z jej filarów. Przy okazji Columbus poinformował, że posiada portfel projektów magazynowych o mocy 724 MW, z których 398 MW ma wydane warunki przyłączenia, a jeden projekt o mocy 133 MW wygrał aukcję na rynku mocy.

Współpraca z DTEK

Teraz Columbus Energy ogłasza kolejne przedsięwzięcie w obszarze magazynowania energii. Krakowska firma stawia na współpracę z działającą na ukraińskim rynku energetycznym grupą DTEK.

Polska firma podpisała porozumienie Term Sheet ze spółką DTEK Renewables International B.V. w sprawie budowy wielkoskalowych magazynów energii o łącznej mocy 398 MW i pojemności 1,6 GWh.

Współpraca z ukraińskim koncernem energetycznym DTEK ma objąć trzy projekty z wydanymi warunkami przyłączenia, z czego jeden projekt dysponuje kontraktem na rynku mocy. Obecnie obie strony mają negocjować kluczowe warunki współpracy, w trakcie jest due diligence tych projektów i trwają uzgodnienia treści umowy inwestycyjnej.

Columbus informuje, że Term Sheet z ukraińską firmą został zawarty na 6 miesięcy. Strony wyraziły intencję, aby w terminie do 60 dni zawrzeć wiążące umowy inwestycyjne.

Długo szukaliśmy odpowiedniego partnera do realizacji inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii. Z tego m.in. powodu przesunęliśmy w czasie publikację naszej strategii biznesowej. Posiadane przez nas projekty magazynów są jednymi największych w Europie, dlatego potrzebujemy branżowego wspólnika z najwyższej, światowej ligi. Mamy nadzieję, że dalsze negocjacje przebiegną pomyślnie i podpiszemy umowę z Grupą DTEK – komentuje Dawid Zieliński.

REKLAMA

Magazyn energii DTEK

Grupa DTEK jest największym komercyjnym operatorem energetycznym w Ukrainie i strategicznym inwestorem w aktywa energetyczne w tym kraju. Przedsiębiorstwa z Grupy DTEK wytwarzają energię elektryczną w elektrowniach słonecznych, wiatrowych i cieplnych. Ponadto wydobywają węgiel i gaz ziemny, handlują produktami energetycznymi na rynku ukraińskim i zagranicznym, dystrybuują i dostarczają energię elektryczną do odbiorców, a także rozwijają sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

O ukraińskiej firmie zrobił się głośno wiosną tego roku, gdy ogłosiła budowę jednej z największych farm wiatrowych w Europie. Inwestycja o nazwie Tyligulska jest zrealizowana w pobliżu Mikołajowa na południu Ukrainy, w bliskiej odległości od frontu.

W kwietniu ukończono pierwszy etap inwestycji, w którym uruchomiono elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 114 MW. Moc całej farmy wiatrowej wyniesie aż 500 MW, a w jej skład wejdą turbiny Vestasa o mocy wynoszącej po 6 MW. Po zakończeniu budowy będzie to jedna z największych lądowych farm wiatrowych w Europie.
.

.
DTEK ma już na koncie doświadczenia związane z budową i eksploatacją bateryjnych magazynów energii w Ukrainie. Swój pierwszy magazyn ukraińska firma uruchomiła w maju 2021 r. Instalacja o mocy 1 MW i pojemności 2,25 MWh została umieszczona na terenie należącej do DTEK elektrowni jądrowej w mieście Enerhodar w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy (obecnie obiekt pozostaje pod kontrolą rosyjską).

Za budowę magazynu odpowiadała amerykańska firma Honeywell, która wykorzystała w nim systemy bateryjne wywodzącej się również z USA firmy Powin Energy. Zadaniem magazynu miało być wspieranie systemu elektroenergetycznego Ukrainy poprzez pobieranie z sieci nadwyżek energii i oddawanie ich w czasie wyższego zapotrzebowania.

 

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.