Chińczycy zbudowali największy na świecie wanadowy magazyn energii

Chiny ukończyły niedawno budowę największej na świecie instalacji integrującej wielkoskalową farmę fotowoltaiczną z magazynem energii bazującym na przepływowych bateriach wanadowych. Pozwolą one na długoterminowe przechowywanie nadwyżek energii produkowanej z PV.
Ogromna instalacja solarno-magazynowa powstała w chińskim regionie Sinciang. Niedawno zakończyły się główne prace budowlane.
System integrujący fotowoltaikę i technologię wanadowych magazynów energii opracowała firma Huaneng Xinjiang Jimusar Power, za inżynierię i integrację systemu odpowiadała spółka PowerChina Northwest Engineering, a systemy akumulatorów przepływowych dostarczyła Dalian Rongke Power, spółka spin-off wydzielona z Instytutu Fizyki Chemicznej Chińskiej Akademii Nauk w Dalian.
Według informacji PV Magazine jest to obecnie największy na świecie system solarno-magazynowy wykorzystujący wanadowe akumulatory przepływowe VRFB (vanadium redox flow battery).
Parametry magazynu energii
Magazyn energii obejmuje system VRFB o mocy 200 MW i pojemności 1 GWh zintegrowany z farmą fotowoltaiczną o mocy 1 GW. Według dewelopera po uruchomieniu elektrownia fotowoltaiczna będzie produkować 1,72 TWh energii elektrycznej rocznie.
Cała instalacja zajmuje obszar 1870 hektarów i kosztowała około 520 mln dolarów.
Magazyn energii VRFB ma zapewniać pięć godzin ciągłego rozładowania, co pozwoli na złagodzenie efektów nieregularnego wytwarzania energii z fotowoltaiki. Magazyn będzie zatem pełnił funkcję bufora i stabilizatora dla lokalnej sieci energetycznej, co ma szczególne znaczenie w Sinciangu – regionie bogatym w elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, ale borykającym się z ograniczeniami w przesyle energii.
Zalety akumulatorów wanadowych
Przepływowe akumulatory wanadowe w porównaniu do litowo-jonowych (li-ion) wykazują szereg zalet. Mają zapewniać większe bezpieczeństwo ze względu na brak ryzyka pożaru i wybuchu. Elektrolit w akumulatorach wanadowych jest roztworem wodnym, co sprawia, że są one niepalne i niewybuchowe.
Technologia VRFB oferuje też znacznie dłuższą żywotność oraz dłuższy czas magazynowania energii. Akumulatory wanadowe mogą wytrzymać dziesiątki tysięcy cykli ładowania i rozładowania bez znaczącej degradacji pojemności. Jest to również technologia łatwo skalowalna, m.in. dzięki modułowej konstrukcji magazynów wanadowych (zestawienie swojej technologii baterii wanadowych z technologią li-ion zaprezentowała firma Invinity Energy Systems – pisaliśmy o tym w artykule: Nowe magazyny energii alternatywą dla magazynów li-ion).
Wciąż jednak technologia VRFB boryka się z wysokimi początkowymi kosztami wdrożenia i stosunkowo niską gęstością energii. Akumulatory wanadowe są znacznie większe i cięższe od litowo-jonowych dla tej samej pojemności, co sprawia, że są mniej odpowiednie do zastosowań mobilnych lub instalacji wykonywanych na ograniczonej przestrzeni. Zazwyczaj też sprawność przepływowych akumulatorów wanadowych jest nieco niższa od baterii bazujących na technologii li-ion.
Testowy projekt
Projekt w Sinciangu traktowany jest jako pilotaż, który ma pokazać ekonomiczną opłacalność technologii VRFB na dużą skalę. Ma on również udowodnić gotowość komercyjną technologii długoterminowego magazynowania energii.
W Chinach prace nad technologią wanadowych magazynów energii trwają od lat. W 2022 r. uruchomiono magazyn energii Redox Flow Battery Storage o parametrach 100 MW/400 MWh. Działa on w Dalian w dystrykcie Shahekou. Także w tym projekcie uczestniczyła spółka Rongke Power.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.