Tesla zbuduje największy bateryjny magazyn energii

Tesla zbuduje największy bateryjny magazyn energii
Magazyny energii Tesla Powerpack. Fot. Tesla

Amerykański koncern we współpracy z francuskim deweloperem instalacji OZE, firmą Neoen, zbudują w Australii największy na świecie magazyn energii złożony z baterii litowo-jonowych.

Instalacja o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh powstanie w stanie Południowa Australia. We wrześniu ubiegłego roku ekstremalne burze uszkodziły tam infrastrukturę sieciową, pozostawiając bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln mieszkańców. Kolejny blackout nawiedził południowy australijski stan na początku tego roku.

Władze Południowej Australii odpowiedziały na ryzyko związane z kolejnymi przerwami w dostawach energii ogłaszając przetarg na budowę ogromnego magazynu energii. Zwycięzcą przetargu okazało się konsorcjum firm Tesla i Neoen. Amerykański koncern dostarczy do Australii swoje przemysłowe magazyny energii Powerpack, które będą gromadzić energię z należącej do Neoen farmy wiatrowej Hornsdale położonej w pobliżu miejscowości Jamestown.

REKLAMA

Tesla zapewnia, że po ukończeniu instalacji, co ma nastąpić do grudnia br., będzie to największy na świecie system tego rodzaju, który będzie mógł zabezpieczyć zapotrzebowanie na energię dla ponad 30 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz zabezpieczenia na wypadek awarii systemu elektroenergetycznego magazyn energii będzie regulować pracę sieci, poprawiając jakość dostaw energii, a także będzie dostarczać energię w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Tesla sprzedaje już w Australii swoje magazyny energii w wersji dedykowanej gospodarstwom domowym. W marcu tego roku firma Elona Muska wprowadziła na australijski rynek nową wersję Powerwall.

REKLAMA

Koszt Powerwall 2 w Australii ma wynosić 8 tys. AUD (w USA cena to 5,5 tys. USD), a koszt instalacji i dodatkowych komponentów ma wynieść około 2 tys. AUD (w USA 1,5 tys. USD), przy czym Tesla zapewnia, że cena jej magazynów energii ma spadać wraz ze wzrostem wolumenu produkcji. Dla porównania cena Powerwall 2 w Niemczech wynosi 6,2 tys. EUR, a całość wraz z kosztem instalacji i dodatkowego osprzętu ma zamykać się w kwocie 7,25 tys. EUR.

Pojemność magazynu energii Powerwall 2 wynosi 13,5 kWh wobec 6,4 kWh w pierwszej wersji, a moc to 7 kWp przy sprawności (round trip) na poziomie 90 proc. i DoD wynoszącym 100 proc. Gwarancja wynosi 10 lat – po takim czasie Powerwall 2 ma zachować przynajmniej 70 proc. pojemności.

Natomiast przemysłowe magazyny energii Powerpack, które Tesla wykorzysta w ogromnym magazynie energii w Południowej Australii, zostały zaprojektowane do funkcjonowania na styku sieci energetycznej i mogą usprawniać jej pracę m.in. poprzez gromadzenie energii z przemysłowych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. 

Wprowadzony na rynek w ubiegłym roku Powerpack 2 ma zawierać nową elektronikę i baterie o dwa razy lepszych parametrach, a także wbudowany inwerter – jak zapewnia Tesla – najtańszy i najwydajniejszy na rynku. Tesla zapewnia, że nową generację Powerpacków produkuje już w powstającej w Nevadzie ogromnej fabryce baterii o nazwie Gigafactory. O ile pojemność pierwszej wersji Powerpack wynosi 100 kWh, w przypadku Powerpack 2 pojemność ma sięgać 210 kWh, a moc wynosi 50 kW.

W ubiegłym roku Tesla po raz kolejny obniżyła cenę nowych Powerpacków – po wrześniowej obniżce o 5 proc., w listopadzie cena urządzenia, którą znajdziemy na stronie Tesli, została obniżona o 10 proc. Podczas gdy na początku oferowano średnią cenę magazynu energii Powerpack na poziomie 470 USD za 1 kWh, w listopadzie cena spadła już poniżej 400 USD/kWh.

red. gramwzielone.pl