Nowy potentat na rynku magazynów energii

Nowy potentat na rynku magazynów energii
Fot. Siemens

Siemens i amerykański koncern AES Energy połączyły siły tworząc nową firmę o nazwie Fluence. Cel to wspólna ekspansja na rynku magazynowania energii. Razem obie firmy mają na koncie realizację magazynów energii o łącznej mocy niemal 0,5 GW. To prawie 1/6 potencjału tych urządzeń zainstalowanych na świecie do końca ubiegłego roku. 

Siemens i AES Energy wydały oświadczenie, w którym informują o utworzeniu joint-venture o nazwie Fluence, w którym obejmą po 50 proc. udziałów.

Dla niemieckiego koncernu to już kolejny krok na rynku magazynowania energii. Siemens rozwijał dotąd własną platformę magazynów energii o nazwie Siestorage.

REKLAMA

AES Energy to lider amerykańskiego rynku magazynowania energii, na którym działa od 10 lat, oferując rozwiązania z zakresu przemysłowego magazynowania energii bazujące na platformie Advancion.

Globalna siedziba nowej firmy zostanie ulokowana w Waszyngtonie, a jej biura znajdą się m.in. w niemieckim Erlangen.

Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku, jednak jej powodzenie będzie zależeć od uzyskania zgody regulatorów.

Obie firmy dotąd zrealizowały 48 projektów magazynów energii o łącznej mocy 463 MW, które są zlokalizowane w 13 krajach. W komunikacie nie podaje się ich pojemności, jednak na stronie AES znajdziemy informację, że do tej pory amerykańska firma dostarczyła magazyny energii o pojemności 2,5 TWh.

Zalicza się do nich obecnie największy na świecie litowo-jonowy magazyn energii, który AES zrealizował w San Diego w Kalifornii. AES dostarczył tam magazyn energii, którego moc wynosi 30 MW (firma nie podaje pojemności), który ma być największym na świecie tego rodzaju urządzeniem (ostatnio Tesla zdobyła kontrakt na realizację dużo większej instalacji, która powstanie w Australii).

REKLAMA

Dostarczony przez AES magazyn energii w San Diego należy do operatora SDG&E, który może w ten sposób zaoferować w razie problemów z podażą mocy w systemie energię dla 20 tys. gospodarstw domowych, dostarczając ją w okresie do 4 godzin.

Amerykańska firma ma też kontrakt od innego kalifornijskiego operatora Southern California Edison na dostarczenie magazynu energii o mocy aż 100 MW. Jego uruchomienie przewidziano na 2020 r.

Energia wiatrowa i solarna już teraz są kluczowym elementem w dzisiejszym miksie energetycznym. Ich rosnąca rola oraz rozwój rozproszonej generacji zmieniły operacyjną strukturę sieci elektroenergetycznych. Zmienność generacji z OZE prowadzi do szybkich zmian w równowadze pomiędzy produkcją i zapotrzebowaniem, wpływając na stabilność sieci i jakość energii – tak Siemens uzasadnia rozwój rozwiązań z zakresu magazynowania energii.

Specjalizująca się w analizach rynku magazynowania energii firma IHS Markit szacuje, że na koniec ubiegłego roku na całym świecie działały przyłączone do sieci magazyny energii o łącznej mocy ok. 3 GW. Ten potencjał na wzrosnąć według IHS Markit do poziomu 28 GW już w roku 2022.

Dzięki podłączaniu do sieci magazynów energii zakłady energetyczne i lokalne społeczności mogą zoptymalizować swoje inwestycje w infrastrukturę, zwiększając elastyczność sieci i jej niezawodność, a także przyspieszając efektywną kosztowo integrację generacji ze źródeł odnawialnych – czytamy w komunikacie wydanym przez Siemensa i AES.

Film promujący Fluence:

red. gramwzielone.pl