Nowe magazyny energii we wschodnich Niemczech

Nowe magazyny energii we wschodnich Niemczech
Magazyn energii w Schwerin. Fot. Wemag / Younicos

Operator energetyczny z graniczącego z Polską landu Maklemburgia-Pomorze Przednie rozbudował infrastrukturę służącą magazynowaniu nadwyżek energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii. W ostatnich dniach uruchomiono też największy magazyn energii w landzie Saksonia.

Działający w północno-wschodnich Niemczech operator Wemag zrealizował drugi etap projektu zakładającego instalację przemysłowych magazynów energii, których zadaniem jest regulacja pracy sieci elektroenergetycznej i gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanej z pobliskich farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

W pierwszym etapie, zrealizowanym jeszcze w roku 2014, koło stolicy niemieckiego landu, Schwerin, powstały magazyny energii o mocy 5 MW i pojemności 5 MWh. Teraz, po ukończonej rozbudowie, parametry magazynu to 10 MW/15 MWh.

REKLAMA

W drugim etapie dodano 53,4 tys. baterii litowo-jonowych, 18 inwerterów, 9 transformatorów oraz rozbudowano sieć średniego napięcia. Inwestycja kosztowała 5 mln euro. 

REKLAMA

Wywodząca się z Niemiec firma Younicos, która uczestniczyła w instalacji magazynów energii w Schwerin, podkreśla, że to jak na razie największa tego typu, hybrydowa, łącząca dwa rodzaje baterii instalacja w Europie. 

Tymczasem magazyn energii o jeszcze większej pojemności, sięgającej 16 MWh, uruchomiono w ostatnich dniach w Saksonii. Inwestycję w Chemnitz, której koszt miał wynieść 10 mln euro, zrealizowała przejęta przez koncern innogy spółka Belectric.

Ten magazyn energii będzie wykorzystywany m.in. do świadczenia usługi rezerwy pierwotnej. – Jeśli potrzeba, gromadzona energia może zostać oddana momentalnie. Konwencjonalne elektrownie często wymagają kilku minut na wznowienie lub wstrzymanie produkcji. Nasze magazyny energii mogą dostarczyć pełną moc w ciągu zaledwie kilku sekund – zapewnia Belectric.

red. gramwzielone.pl