Polskie firmy postawią w Niemczech duży magazyn energii

Polskie firmy postawią w Niemczech duży magazyn energii
Fot. Griffin Group Energy

W oddalonej o około 40 km od Szczecina niemieckiej miejscowości Carmzow jeden z największych w Europie bateryjnych magazynów energii postawi konsorcjum z udziałem włoskiego koncernu energetycznego Enel. Za realizację magazynu będą odpowiadać m.in. firmy z Polski.

Włoski koncern energetyczny Enel, który ma na koncie budowę na całym świecie odnawialnych źródeł energii o mocy około 40 GW, zrealizuje swój pierwszy w Niemczech bateryjny magazyn energii we współpracy z niemieckim deweloperem źródeł odnawialnych Enertrag i szwajcarską firmą Leclanche, która dostarczy swoją technologię.

Projekt będzie realizowany w ramach spółki celowej, w której Enel będzie posiadać 90 proc. udziałów, a pozostałe 10 proc. będzie należeć do Enertrag.

REKLAMA

Moc bateryjnego magazynu energii w Carmzow sięgnie 22 MW, a jego pojemność wyniesie 33 MWh. Wartość inwestycji oszacowano na 17 mln euro.

Magazyn energii będzie funkcjonować w ramach niemieckiego rynku tzw. primary control reserve (PCR) i ma błyskawicznie odpowiadać na zmiany częstotliwości sieci energetycznej, stabilizując jej pracę. – Kiedy częstotliwość sieci zmniejszy się na skutek rosnącego zapotrzebowania na energię, baterie błyskawicznie dostarczą magazynowaną energię. Natomiast w sytuacji wzrostu częstotliwości wynikającej z niskiego popytu baterie będą ładowane nadwyżkami energii – informują autorzy projektu w Carmzow.

Pierwsza sekcja magazynu energii, o mocy 2 MW, weszła w fazę operacyjną już w kwietniu, a uruchomienie całości przewidziano na koniec br.

 Projekt w Cremzow to dla nas ważny krok, ponieważ – po sukcesie podobnych projektów we Włoszech i w Chile – pokaże, jak korzystne magazynowanie energii może być dla systemu energetycznego, w szczególności w połączeniu ze źródłami odnawialnymi. Magazynowanie staje się coraz bardziej kluczowym narzędziem w celu zapewniania stabilności sieci, a także stanowi rozwiązanie dla szerokiego wykorzystania źródeł odnawialnych na całym świecie, ułatwiając ich integrację z siecią – komentuje Antonio Cammisecra, szef działu Global Renewable Energies w Enel Green Power.

REKLAMA

Na późniejszym etapie bateryjny magazyn energii w Carmzow zostanie zintegrowany z okolicznymi farmami wiatrowymi, które należą do Enertrag. Magazyn energii w Carmzow będzie mógł zgromadzić nadwyżki energii wiatrowej, w ten sposób redukując potrzebę systemowego ograniczania pracy elektrowni wiatrowych.

– Komercyjne magazynowanie i jego zdolność do umożliwiania bilansowania sieci jest kluczowe w kontekście kolejnego etapu transformacji energetycznej w kierunku OZE. Projekt w Cremzow odegra kluczową rolę w zakresie wycofania generacji z węgla w Brandenburgii. W kolejnym kroku instalacja w Carmzow ma pokazać zdolność do black startu z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych Enertrag w regionie Uckermark – komentuje Joerg Mueller z Enertrag.

Teraz okazuje się, że kontrakt na realizację bateryjnego magazynu energii w Carmzow zdobyło konsorcjum z udziałem polskich firm Griffin Group Energy oraz Pile Elbud.

Ostatnio konsorcjum Griffin Group Energy, Pile Elbud oraz szwajcarskiej firmy Leclanche podpisało umowę z Tauron Dystrybucja SA na zaprojektowanie i budowę pilotażowego, stacjonarnego magazynu energii elektrycznej, który powstanie w województwie opolskim.

Moc czynna tego magazynu wyniesie ponad 3 MW, a pojemność użyteczna wyniesie ponad 700 kWh. Energia będzie magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych. Dofinansowany ze środków unijnych magazyn energii Tauron ma uruchomić w ostatnim kwartale 2019 r.

Griffin Group Energy ma już na koncie realizację bateryjnego magazynu energii w Bremie. Instalację o pojemności 15 MWh wykonano dla niemieckiego koncernu energetycznego EWE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.