Fortum połączy hydroelektrownię z magazynem energii

Fortum połączy hydroelektrownię z magazynem energii
Fot. Fortum

Fiński koncern energetyczny Fortum informuje o inwestycji w największy bateryjny magazyn energii w krajach skandynawskich. O ile podobne instalacje wykorzystywane są z reguły przy farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, ten magazyn energii zostanie postawiony przy elektrowni wodnej.

Bateryjny magazyn energii o mocy 5 MW i pojemności 6,2 MWh Fortum postawi przy swojej elektrowni wodnej Forshuvud w Szwecji. Inwestycja ma kosztować około 3 mln euro.

Jaki jest jej cel? – Zadaniem baterii z reguły jest gromadzenie energii. Jednak my spróbujemy połączyć baterię z elektrownią wodną w celu poprawienia zdolności tej elektrowni do świadczenia usług regulacyjnych w nordyckiej sieci elektroenergetycznej – komentuje Martin Lindström z Fortum.

REKLAMA

Fortum podkreśla, że w sytuacji szybko rosnącego w Skandynawii potencjału energetyki wiatrowej występuje potrzeba zwiększania elastyczności sieci, aby można było utrzymywać stałą równowagę między generacją i popytem. Takie zadanie, realizowane w czasie poniżej sekundy, mogą wypełniać właśnie bateryjne magazyny energii, utrzymując częstotliwość sieci na poziomie 50 Hz.

Jak podkreśla fiński koncern, dzisiaj równowaga w skandynawskich sieciach jest utrzymywana głównie za pomocą elektrowni wodnych, które mogą regulować sieć w czasie od kilku sekund nawet do kilku miesięcy. Jednak szybkie bilansowanie powoduje zużywanie się turbin hydroelektrowni i dlatego odpowiednim rozwiązaniem mogą być bateryjne magazyny energii.

REKLAMA

Bardzo szybki czas odpowiedzi baterii poprawi prędkość i dokładność elektrowni wodnej Forshuvud w zakresie regulacji, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze lepiej świadczyć usługi na rzecz operatorów sieci. Mamy nadzieję, że ta innowacja pomoże w jeszcze szybszym osiągnięciu przez Szwecję ambitnych celów w zakresie energetyki odnawialnej – dodaje Martin Lindström z Fortum.

Fortum już wcześniej testował dostarczony przez francuską firmę Saft, litowo-jonowy magazyn energii o mocy 2 MW i pojemności 1 MWh, który zainstalowano na terenie elektrociepłowni biomasowej w Järvenpää, gdzie po uruchomieniu na początku 2017 roku spełnił przyjęte założenia, a nowe przedsięwzięcie w szwedzkiej elektrowni wodnej zaplanowano z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych w tamtym projekcie.

W Järvenpää przekonaliśmy się, że to rozwiązanie działa. Teraz chcemy sprawdzić większą baterię i poprawić charakterystykę elektrowni wodnych – komentuje Tatu Kulla z Fortum.

Budowa bateryjnego magazynu energii przy szwedzkiej hydroelektrowni Fortum ma się rozpocząć na początku przyszłego roku, a jego uruchomienie zaplanowano na drugą połowę 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.