Ministerstwo potwierdziło zmiany w dotacjach na pompy ciepła

Ministerstwo potwierdziło zmiany w dotacjach na pompy ciepła
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zmiany w dotacjach na pompy ciepła w programie Czyste Powietrze. Resort klimatu zapewnia, że nowe zasady dadzą beneficjentom Czystego Powietrza gwarancję wyboru pomp ciepła spełniających parametry deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Zmiany w zasadach przyznawania dotacji na pompy ciepła w programie Czyste Powietrze ogłosiło wczoraj (15 maja) Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Zgodnie z ogłoszonymi zmianami pompy ciepła kupione od 14 czerwca 2024 r. w programie Czyste Powietrze będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na tzw. listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Na listę ZUM docelowo mają wejść tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne.

REKLAMA

Resort klimatu informuje, że w marcu 2024 r., w momencie publikacji nowego regulaminu listy ZUM, znajdowały się na niej łącznie 4192 pompy ciepła. Weryfikację urządzeń znajdujących się na liście prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Od ogłoszenia nowych zasad IOŚ-PIB zweryfikował 657 wniosków, z czego pozytywną ocenę otrzymało 91, a odrzuconych zostało 566. Obecnie na weryfikację oczekują 102 wnioski.

Ministerstwo klimatu i NFOŚiGW zapewniają, że na bieżąco analizują proces wpisywania urządzeń na listę ZUM, konsultując zmiany z organizacjami branżowymi.

Tymczasowa obecność na liście ZUM

Resort klimatu zaznacza, że z zebranych dotychczas informacji wynika, że do zakończenia okresu przejściowego, czyli do 13 czerwca 2024 r., wiele firm nie zdąży przedstawić badań umożliwiających umieszczenie pomp ciepła na liście ZUM.

Dostawcy pomp ciepła, którzy nie mają jeszcze akredytowanych badań dla oferowanych urządzeń, mogą od 14 czerwca 2024 r. zgłaszać wniosek o wpis na listę na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. To ma im umożliwić czasową obecność na liście – do 31 grudnia 2024 r.

Wychodząc naprzeciw potrzebom branży, która zgłasza trudności z wystarczająco szybkim zrealizowaniem wymaganych badań pomp ciepła i dostarczeniem raportów w terminach gwarantujących im obecność na liście ZUM, MKiŚ wraz z NFOŚiGW zdecydowały o możliwości czasowego wprowadzania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent – powiedziała prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA

Jedyne, co w tym zakresie zmieniamy, to chwilowo rozszerzamy katalog dokumentów będących podstawą wpisu na listę ZUM o uznane europejskich znaków jakości. Docelowo wszyscy producenci i dystrybutorzy pomp ciepła muszą przedstawić badania z akredytowanego laboratorium w Unii Europejskiej lub krajów EFTA. To chwilowe rozwiązanie umożliwi wybór technologii do ogrzewania zgodnie z indywidualnymi preferencjami i potrzebami, a jednocześnie zapewni odpowiednią dostępność sprawdzonych i bezpiecznych pomp ciepła – zapewniła Dorota Zawadzka-Stępniak.

UOKiK skontroluje pompy ciepła

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że równolegle do wprowadzanych zmian w zasadach dotacji na pompy ciepła w Czystym Powietrzu będą prowadzone kontrole zgodności tych urządzeń. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma przeprowadzić kontrole zgodności parametrów oferowanych na rynku pomp ciepła z deklaracjami producentów.

Prezes UOKiK podejmie działania w zakresie prowadzenia kontroli zgodności parametrów pomp ciepła oferowanych na rynku z deklaracjami producentów. Pomoże to wyeliminować ze sprzedaży niskiej jakości urządzenia, które nie spełniają wymogów przepisów i nie dotrzymują deklarowanych parametrów pracy – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

Dotacja na audyt energetyczny

Urzędnicy resortu klimatu i NFOŚiGW podkreślili, że osoby korzystające z programu Czyste Powietrze mogą otrzymać dodatkową dotację na wykonanie audytu energetycznego. Wysokość dotacji to maksymalnie 1,2 tys. zł.

Decydując się na wymianę starego kopciucha na nowe źródło ciepła, na przykład pompę ciepła, powinniśmy jednocześnie zadbać, aby dom był odpowiednio docieplony. Zainstalowanie pompy ciepła w słabo docieplonym budynku może niestety skutkować wysokimi rachunkami za ciepło – zaznaczył Krzysztof Bolesta.

 

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.