REKLAMA
 
REKLAMA

Spadek przychodów Sunex w drugim kwartale 2024

Spadek przychodów Sunex w drugim kwartale 2024
Fot. Sunex

Polski producent urządzeń grzewczych z Raciborza zanotował spadek sprzedaży. Jako przyczynę spółka nadal wskazuje osłabienie koniunktury nie tylko na kluczowych dla niego zagranicznych rynkach, ale także w Polsce.  

Grupa Sunex za najważniejszy dla swojej działalności obszar uznaje rynki niemieckojęzyczne. Wśród ważnych posunięć firmy w ostatnich miesiącach było przejęcie spółek z Austrii i Niemiec. Wyniki finansowe za drugi kwartał i pierwsze półrocze 2024 r. nie dają jednak spółce powodów do zadowolenia. Firma poinformowała, że w tym okresie odczuła spowolnienie na kluczowych rynkach.

W drugim kwartale 2024 r. Sunex osiągnął 49,3 mln zł skonsolidowanych przychodów wobec 88,13 mln zł w analogicznym okresie przed rokiem. Oznacza to spadek o 44,1 proc. r/r. Firma podkreśla jednak, że drugi kwartał 2023 r. był pod względem tym względem rekordowy.

REKLAMA

Z  kolei pierwszym półroczu 2024 r. Sunex osiągnął 86,4 mln zł skonsolidowanych przychodów wobec 188,7 mln zł w pierwszym półroczu 2023 r., notując spadek o o 54,2 proc. r/r.

Wyniki finansowe Sunex
Źródło: Sunex

Romuald Kalyciok, prezes Sunex, tłumaczy, że na wyniki pierwszego półrocza 2024 r. wpływ miała utrzymująca się słaba koniunktura na rynku ekologicznych urządzeń grzewczych. Szczególnie niekorzystna okazała się sytuacja w Niemczech, która wynikała z opóźnienia w uruchomieniu dotacji. Wynik obniżyły także wysokie stany magazynowe firm z branży OZE, a wysokie stopy procentowe w strefie euro przełożyły się na znaczny spadek nowych inwestycji.

Odpowiedź na pogorszenie koniunktury

Prezes Sunex zauważa jednak, że na początku 2024 r. zwiększyło się zainteresowanie rozwiązaniami oferowanymi przez firmę w Austrii. Klienci kupują urządzenia OZE, korzystając z programów dofinansowań, które zostały uruchomione w tym roku. Więcej o tym w artykule: Dotacje na pompy ciepła potrzebują zmian. Przykładem Niemcy i Austria.

Zarząd firmy liczy na poprawę koniunktury na strategicznych dla spółki rynkach.

REKLAMA

Rynek OZE jest bardzo perspektywiczny i będzie się dynamicznie rozwijał. Liczymy na wzrost zamówień w Niemczech oraz Austrii i będziemy na nie gotowi, także w zakresie świadczenia usług instalacyjnych i serwisowych, m.in. dzięki akwizycjom spółek specjalizujących się w tych usługach na obu rynkach. Do spółki trafi niemiecki Drolsbach, a potencjalne przejęcie spółki austriackiej jest na etapie due dilligence – podsumowuje Romuald Kalyciok.

Sunex stawia na zbiorniki kompozytowe

W pierwszej połowie roku Sunex otrzymał także informację o pozytywnej decyzji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w sprawie dofinansowania kwotą 15,2 mln zł projektu autorskiej technologii wytwarzania kompozytowych zbiorników CWU w instalacjach grzewczych. Więcej o tym projekcie pisaliśmy w artykule: Sunex dostanie ponad 15 mln zł na rozwój autorskiej technologii.

Niedawno Sunex przeniósł produkcję elementów do zbiorników kompozytowych z wynajmowanego zakładu do własnej, kupionej w maju hali produkcyjnej. Jak szacuje firma, przeniesienie produkcji do nowej hali pozwoli w skali roku zaoszczędzić niemal milion złotych. Odpadną bowiem koszty najmu hali produkcyjnej oraz logistyki (zwłaszcza transportu pomiędzy wydziałami produkcyjnymi). Więcej o tym w artykule: Polska spółka z branży OZE rusza z produkcją w nowej hali.

Od początku roku Sunex przeznaczył na inwestycje – rozbudowę infrastruktury i realizację projektu zasobników kompozytowych – łącznie 13,7 mln zł.

Sunex to producent z Raciborza oferujący inteligentne systemy stosowane w technice grzewczej i solarnej. Bazują one na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji i hybrydowych pakietach kompleksowych ze specjalnymi systemami sterowania. Firma rozwija też produkty wspomagające magazynowanie energii pozyskanej z OZE oraz asortyment towarzyszący, m.in. systemy połączeniowe, montażowe i sterujące niezbędne do tworzenia kompletnych i zindywidualizowanych rozwiązań.

W 2023 roku przychody Sunex wyniosły 315,7 mln zł, a zysk netto osiągnął 24,4 mln zł. W zeszłym roku około 84 proc. produkcji spółki trafiło na rynki zagraniczne, głównie Europy Zachodniej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA