Odległość turbin wiatrowych będzie większa
Nowe plany KO, Polska 2050 i PSL dotyczące budowy elektrowni wiatrowych zakładają określenie minimalnej odległości turbin od domów na poziomie, który wcześniej zaproponował rząd Mateusza Morawieckiego.
Nowe plany KO, Polska 2050 i PSL dotyczące budowy elektrowni wiatrowych zakładają określenie minimalnej odległości turbin od domów na poziomie, który wcześniej zaproponował rząd Mateusza Morawieckiego.
Wkrótce Sejm może przyjąć ustawę ułatwiającą budowę farm wiatrowych w Polsce. Branża wiatrowa sprzeciwia się regulacjom, których przyjęcie otworzyłoby furtkę do wywłaszczania nieruchomości w miejscach, w których będą budowane farmy wiatrowe. Autorzy projektu potwierdzają, że nie ma mowy o wywłaszczeniach.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczyna nabór wniosków dotyczących instalacji OZE realizowanych przez społeczności energetyczne. Środki mają pozwolić na wsparcie klastrów i spółdzielni we wdrażaniu zaawansowanych usług energetycznych.
Weszła w życie nowa unijna dyrektywa o odnawialnych źródłach energii (RED III). Polska będzie miała półtora roku na wdrożenie jej postanowień do krajowego prawa. Część zawartych w niej regulacji usprawniających inwestycje w OZE będziemy musieli przyjąć jeszcze szybciej.
W ubiegłym miesiącu niemiecki Bundestag przyjął ustawę o ciepłownictwie. Wypracowanie kompromisu okazało się trudne i zajęło niemieckim politykom sporo czasu. Ostatecznie za wprowadzeniem ustawy głosowało 399 posłów, ale aż 275 było przeciw...
Angielski rząd zamierza wprowadzić zmiany w zasadach planowania budowy lądowych farm wiatrowych. Chce odblokować sektor, który w ostatnich dziewięciu latach miał uzyskać tylko 20 pozwoleń na budowę nowych turbin w tym kraju.
Wprowadzone źle skonstruowane przepisy mogą popsuć dobrze działający rynek wirtualnych umów PPA, a przyjęte rozwiązania dotyczące linii bezpośredniej mogą spowodować ich nieefektywność w praktyce – takie jest zdanie przedstawiciela PSEW...
Wchodzi w życie najnowsza nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Większość zawartych w niej przepisów obowiązuję od początku tego miesiąca.
Od początku tego roku koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej lub magazynu energii dla gospodarstw domowych w Niemczech jest niższy dzięki zmniejszeniu do zera podatku VAT...
Pod koniec sierpnia do dziennika ustaw trafiła nowelizacja ustawy o OZE. Nowelizacja dotyczy m.in. wprowadzenia prosumenta lokatorskiego, zmian w zakresie funkcjonowania społeczności energetycznych takich jak klastry energii, jak i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej...
Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę o odnawialnych źródłach energii (RED III). Ma ona wyraźnie przyspieszyć wydawanie pozwoleń na budowę OZE. W wybranych lokalizacjach ich uzyskanie ma zająć maksymalnie 12 miesięcy.
Od początku przyszłego roku w Niemczech obowiązywać będzie nowa ustawa o ciepłownictwie (Gebäudeenergiegesetz, GEG). Przewiduje ona m.in. obowiązek modernizacji instalacji grzewczych.
Weszły w życie przepisy wprowadzające spore zmiany w zasadach funkcjonowania rynku energetycznego. Ceny dynamiczne energii elektrycznej i realizacja inwestycji w OZE w ramach linii bezpośredniej to tylko niektóre z nich.
Wprowadzenie nowej kategorii prosumenta i zwolnienie z pozwolenia na budowę mniejszych instalacji fotowoltaicznych. Między innymi takie przepisy znajdziemy w podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zawiera wiele istotnych regulacji dla funkcjonowania krajowego rynku OZE.
Senat przyjął nowelizację ustawy o cenach energii, która zakłada zwiększenie limitu zużycia energii dla gospodarstw domowych objętych zamrożeniem cen. Nowe prawo zmniejsza ponadto maksymalną stawkę za energię, którą zapłacą małe i średnie firmy, samorządy czy podmioty wrażliwe.