KE zatwierdziła system wsparcia dla OZE w Polsce na lata 2022-27

KE zatwierdziła system wsparcia dla OZE w Polsce na lata 2022-27
TPCOM, flickr cc

Komisja Europejska uznała, że zgłoszony przez Polskę system wsparcia dla producentów energii odnawialnej, który ma obowiązywać w latach 2022-27, jest zgodny z unijnym prawem. W efekcie w ciągu pięciu lat inwestorzy będą mogli otrzymać wsparcie w formie dopłaty do ceny energii zaoferowanej w aukcjach w łącznej wysokości niemal 44 mld zł.

Zielone światło Brukseli dla zgłoszonego przez polski rząd systemu wsparcia, który jest kontynuacją dotychczasowego systemu aukcyjnego, umożliwia organizację następnych aukcji dla odnawialnych źródeł energii, z któych pierwsze mogą odbyć się w przyszłym roku. 

Dotychczasowy system aukcyjny, który został zatwierdzony przez Brukselę w 2017 roku, posiadał budżet 40 mld zł. Taka suma może zostać przyznana producentom energii odnawialnej korzystającym ze wsparcia dzięki skutecznemu udziałowi w aukcjach przeprowadzonych w latach 2016-21 jako dopłata do tzw. ujemnego salda.

REKLAMA

Będzie ono wypłacane w przypadku, gdy cena energii elektrycznej na rynku hurtowym, mierzona indeksem TGEBase, będzie niższa od ceny zgłoszonej przez inwestora w aukcji i powiększonej w kolejnych latach o średni wskaźnik inflacji.

Natomiast w przypadku wyższych hurtowych cen energii od ceny zaproponowanej w aukcji wytwórca będzie musiał zwrócić nadwyżkę jako tzw. saldo dodatnie.

System aukcyjny na podstawie poprzedniej decyzji Komisji Europejskiej z 2017 roku mógł być stosowany do tego roku (ostatnia tura aukcji odbędzie się w najbliższych dniach), natomiast jego kontynuacja – zapisana w ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii – wymagała kolejnej notyfikacji.

Teraz Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie pomocy publicznej w systemie aukcyjnym, uznając, że jest ona niezbędna, aby zwiększać produkcję energii odnawialnej w Polsce i aby nasz kraj mógł zrealizować cele wynikające z unijnej polityki klimatycznej.

REKLAMA

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przedłużenie systemu aukcyjnego umożliwi powstanie około 9 GW nowych mocy w energetyce odnawialnej. Maksymalna wartość wsparcia państwa w całym okresie trwania programu może wynieść do 43,85 mld zł.

– To doskonała informacja dla wszystkich wytwórców OZE, jak i dla Polski. Aukcje są ważnym narzędziem wspierającym rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Decyzja Komisji Europejskiej umożliwia zachowanie ciągłości głównego polskiego systemu wsparcia dla wytwórców OZE w zgodzie z zasadami rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, co jest kluczowe dla zapewnienia warunków do bezpiecznego i przewidywalnego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – komentuje Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu oraz rządowy pełnomocnik ds. OZE.

Podobny system wsparcia producentów energii odnawialnej, w formie kontraktów różnicowych przyznawanych w drodze aukcji, Komisja Europejska zatwierdziła w ubiegłym tygodniu dla Grecji.

Zgłoszony przez rząd w Atenach program ma być realizowany do roku 2025. Budżet ustalono na 2,27 mld euro, a jego wdrożenie ma skutkować uruchomieniem nowych źródeł OZE i kogeneracyjnych o łącznej mocy 4,2 GW.

W przypadku greckiego mechanizmu wsparcie w postaci kontraktów różnicowych będzie przyznawane nie na 15 lat jak w polskim systemie, ale na 20 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.