Sejm nie zgodził się na niższe ceny energii na 2023 rok

Sejm nie zgodził się na niższe ceny energii na 2023 rok
Sejm RP

Większość poprawek do ustawy o cenach energii na 2023 rok, które zgłosił Senat, została odrzucona w Sejmie, łącznie z poprawką zakładającą obniżenie maksymalnych cen energii. Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu Prezydenta. Nowe prawo generuje duże ryzyko dla niektórych wytwórców energii odnawialnej.

Przed tygodniem Sejm uchwalił ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje wprowadzenie maksymalnych stawek za energię dla jednostek samorządu terytorialnego, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, a także odbiorców w gospodarstwach domowych.

REKLAMA

W przypadku gospodarstw domowych maksymalne ceny będą naliczane powyżej ustalonych wcześniej limitów rocznego zużycia energii, do którego w 2023 roku utrzymane zostaną tegoroczne stawki za energię (do 2 MWh w przypadku gospodarstw domowych, do 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobą z niepełnosprawnością i do 3 MWh dla rolników i rodzin korzystających z Karty Dużej Rodziny).

Więcej na ten temat w artykule: Zamrożenie cen energii. Prezydent podpisał ustawę.

Propozycje Senatu

Ustawa uchwalona przed tygodniem przez Sejm uwzględniała maksymalną cenę energii elektrycznej do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii na poziomie nie wyższym niż 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł/MWh dla pozostałych odbiorców uprawnionych. Takie stawki mają obejmować energię zużytą od 1 grudnia 2022 roku do końca 2023 roku.

W tym tygodniu nowymi przepisami zajął się Senat, który przegłosował poprawki zakładające obniżenie maksymalnych cen w stosunku do poziomów przyjętych wcześniej przez Sejm. Senatorowie zaproponowali obniżenie maksymalnych cen energii na 2023 rok do 450 zł dla gospodarstw domowych oraz 600 zł dla firm z sektora MŚP i samorządów. 

Wczoraj wieczorem posłowie głosowali nad poprawkami zgłoszonymi przez Senat i większość z nich odrzucili – w tym poprawkę zakładającą obniżenie cen energii.

Poprawki przyjęte przez Sejm

REKLAMA

W Sejmie przyjęto głównie poprawki mające charakter redakcyjny.

Kluczowe zaakceptowane przez Sejm poprawki to objęcie maksymalną ceną domów letniskowych, domów kempingowych i altan działkowych w ROD, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza, a także administracji ROD w przypadkach wspólnego pomiaru.

Z maksymalnej ceny będą mogły skorzystać także lotniska samorządowe, prywatna służba zdrowia, przewoźnicy kolejowi i banki żywności.

Problem dla rynku OZE

Drugim kluczowym komponentem ustawy, której procedowanie w parlamencie zakończyło się wczoraj, jest wdrożenie mechanizmu mającego ograniczyć przychody niektórych wytwórców energii – z wyjątkiem m.in. producentów zielonej energii ze źródeł o mocy do 1 MW czy objętych rozliczeniami w systemach wsparcia.

To, do jakiego poziomu zostaną ograniczone przychody za każdą sprzedaną megawatogodzinę energii, pozostaje niewiadomą. Szczegółowy mechanizm, za pomocą którego będą ustalone maksymalne ceny, zostanie dopiero określony w rozporządzeniu.

Nadwyżki przychodów ponad ustalone maksymalne stawki wytwórcy energii będą musieli wpłacać do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Uzyskane w ten sposób środki mają być przeznaczane na wsparcie odbiorców energii.

Ten mechanizm ma obowiązywać już od 1 grudnia 2022 roku do połowy przyszłego roku i – jak wskazywała branża OZE – uderzy m.in. w wytwórców rozliczających energię na podstawie korporacyjnych umów PPA.

Więcej o kontrowersjach związanych z objęciem wytwórców energii odnawialnej limitami cenowymi w artykule: Apel do Senatu w sprawie ustawy o cenach energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.