Zamrożenie cen energii. Prezydent podpisał ustawę

Zamrożenie cen energii. Prezydent podpisał ustawę
Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda dzisiaj podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej, która zakłada zamrożenie cen energii w 2023 roku dla gospodarstw domowych do określonego poziomu zużycia, a także wprowadza dopłaty dla osób korzystających z ogrzewania zasilanego energią elektryczną. Z dopłat ostatecznie zostali wykluczeni prosumenci.

Podpisana dziś ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej gwarantuje stałą cenę na obecnym poziomie do 2 MWh zużycia rocznego w gospodarstwie domowym.

Większy roczny limit zużycia energii elektrycznej dotyczyć będzie gospodarstw, w którym są osoby niepełnosprawnością, i wyniesie on 2,6 MWh. Z kolei w przypadku rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny – oraz rolników limit ten został określony na poziomie 3 MWh.

REKLAMA

Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta według szacunków rządu prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd chce przeznaczyć około 23 mld zł.

Nadwyżka zużycia energii ponad limit, odpowiednio 2, 2,6 i 3 MWh, będzie rozliczana zgodnie z taryfą wyznaczoną na przyszły rok. Rząd przygotował rozwiązania wprowadzające maksymalne stawki za energię zużytą w 2023 r. do zasilenia gospodarstw domowych (ponad wskazane limity), ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw i jednostek samorządowych.

Więcej na ten temat w artykule: Rząd zaproponował maksymalne ceny za energię w 2023 roku.

REKLAMA

Nowe prawo ma także premiować gospodarstwa domowe, które w przyszłym roku ograniczą zużycie energii. Te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90 proc. energii w porównanu z poziomem konsumpcji z tego roku, w 2024 r. mają otrzymać specjalny upust w wysokości 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.

Dodatek nie dla prosumenta

Podpisana dzisiaj ustawa zakłada ponadto, że gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – będą mogły liczyć na jednorazowy dodatek elektryczny. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Z dodatku nie będą mogli skorzystać właściciele domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Mimo że Senat zgłosił poprawkę obejmującą dodatkiem również prosumentów, została ona odrzucona przez posłów i ostatecznie nie pojawiła się w ustawie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.