Od stycznia dwukrotnie wyższa dotacja w Czystym Powietrzu. Dla kogo?

Od stycznia dwukrotnie wyższa dotacja w Czystym Powietrzu. Dla kogo?
PAS

Polski Alarm Smogowy porównał dotychczasowe i nowe zasady w programie Czyste Powietrze. Już od 3 stycznia 2023 roku będzie można aplikować o dotację nawet dwukrotnie wyższą niż dotychczas – osoby najuboższe otrzymają do 135 tys. zł. Tak wysoki wzrost dofinansowania umożliwi właścicielom domów jednorodzinnych realizowanie większych inwestycji. Wymiana starych kotłów i poprawa efektywności energetycznej budynków ma doprowadzić do zmniejszenia rachunków za energię.

Polski Alarm Smogowy (PAS) przygotował zestawienie starych i nowych zasad programu Czyste Powietrze, podsumowujące kluczowe zmiany. Eksperci PAS zaznaczają, że w nowej odsłonie zasad programu wzrosną maksymalne poziomy dotacji, zmienią się progi dochodowe uprawniające do korzystania z Czystego Powietrza oraz pojawi się finansowa premia dla bardzo dobrze ocieplonych domów. Jedną ze zmian jest też możliwość ponownego złożenia wniosku na ocieplenie domu, nawet jeśli już raz otrzymaliśmy dotację z programu na wymianę kotła.

Bardzo dobrą zmianą są dużo większe pieniądze na zapewnienie efektywności energetycznej, gdyż najczystszą i najtańszą energią jest ta, której nie zużyjemy. Potencjał oszczędności energii w polskich, słabo docieplonych domach jest bardzo duży – ocenia Andrzej Guła, lider PAS.

REKLAMA

Jak pokazuje PAS, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogli otrzymać do 30 tys. zł. Teraz dla tej grupy kwota wzrosła do 66 tys. zł.

źródło: PAS

Audyt wymagany, ale refinansowany

Nowe zasady premiują finansowo tych, którzy ocieplą dom w podwyższonym standardzie. Dla tych wnioskodawców wprowadzono wymóg sporządzenia audytu energetycznego. – Inwestycja taka musi prowadzić do ograniczenia zużycia energii użytkowej do poziomu 80 kWh/m2/rok bądź 40-proc. zmniejszenia zużycia energii – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS, i dodaje, że zima jest dobrym okresem na sporządzenie audytu energetycznego i przygotowanie do remontu.

Dobrą wiadomością jest również to, że audyt jest w 100 proc. refinansowany – w kwocie 1200 zł. Wciąż istnieje możliwość uzyskania dotacji na poszczególne prace bez audytu energetycznego, jednak kwota wsparcia dla inwestycji związanych z efektywnością energetyczną będzie wtedy niższa. W przypadku wymiany źródła ciepła na pompę ciepła wraz z instalacją PV dotacja wyniesie 41 tys. zł zamiast 66 tys. zł (dla osób kwalifikujących się do podstawowego poziomu wsparcia; kwoty dla osób o niższych dochodach będą odpowiednio wyższe).

REKLAMA

źródło: PAS

Potrzebna kampania

Polski Alarm Smogowy wskazuje, że konieczne jest dotarcie z informacją  o nowych zasadach programu do wszystkich potencjalnych beneficjentów. – Tylko szeroka kampania informacyjna pokazująca korzyści z inwestycji w efektywność energetyczną może przyspieszyć tempo realizacji programu, co jest niezbędne zarówno dla poprawy jakości powietrza, jak i ochrony gospodarstw domowych przed skutkami wzrastających cen energii – mówi Siergiej.

Ekspert zauważa, że niezwykle ważne jest też skuteczne włączenie do programu osób najuboższych. Obecne zasady programu wprawdzie przewidują dla nich bardzo wysokie dotacje, ale są one w praktyce niedostępne. Aby uzyskać zwrot pieniędzy za ocieplenie domu, osoby ubogie muszą najpierw wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Konieczne jest więc wprowadzenie mechanizmu prefinansowania inwestycji dla osób najuboższych.

Więcej informacji o zmianach w Czystym Powietrzu>

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.