Projekt GreenEvo ma już 5 lat. Podsumowanie wsparcia dla eksporterów zielonych technologii

Projekt GreenEvo ma już 5 lat. Podsumowanie wsparcia dla eksporterów zielonych technologii
Gala GreenEvo

Jeszcze 5 lat temu o GreenEvo słyszeli tylko ci, którzy pracowali nad projektem unikalnego programu wspierającego polskie zielone technologie. Dzisiaj jest on jedną z wizytówek Polski i polskiej gospodarki na świecie. 9 października w Centrum Konferencyjnym Muranów odbyła się uroczysta gala pięciolecia GreenEvo podczas której świętowano sukcesy Akceleratora i uhonorowano laureatów V edycji programu. W wydarzeniu udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Piotr Otawski, wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk i koordynator GreenEvo Agnieszka Kozłowska-Korbicz. 

Uczestników gali powitał prowadzący, dziennikarz TVP info – Piotr Chęciński. Następnie głos zabrał podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Piotr Otawski, przybliżając krótko historię GreenEvo, a także wspominając o międzynarodowych nagrodach i wyróżnieniach dla programu Ministerstwa Środowiska. Po części wprowadzającej zaprezentowany został krótki film podsumowujący 5 lat funkcjonowania akceleratora.

O początkach GreenEvo mówiła koordynator i twórca programu Agnieszka Kozłowska-Korbicz. – W ciągu pierwszego roku naszej pracy nad programem dogłębnie analizowaliśmy rynek polskich zielonych technologii, chcieliśmy dowiedzieć się czego biznes oczekuje od administracji. Przeanalizowaliśmy firmy, zmapowaliśmy je i postaraliśmy się stworzyć program, który będzie odpowiedzią na ich zapotrzebowanie – powiedziała. – Chcieliśmy również, żeby program nie wyglądał każdego roku tak samo, żeby był dynamiczny, dlatego przez 5 lat funkcjonowania podlegał zmianom z roku na rok. Jesteśmy dumni, że już 62 technologie są w GreenEvo i tworzą swoisty hub, w ramach którego firmy wymieniają się informacjami, doświadczeniami i podejmują wspólne inicjatywy – dodała Kozłowska Korbicz.

REKLAMA

Głównym punktem gali był panel dyskusyjny „Zielone technologie katalizatorem zmian wizerunkowych Polski i polskich przedsiębiorstw”. W dyskusji udział wzięli: wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Piotr Otawski, przedstawiciel firmy Izodom2000 – laureata III edycji programu GreenEvo – Jakub Wójcik, koordynator GreenEvo Agnieszka Kozłowska Korbicz, koordynator zespołu ekspertów GreenEvo Krzysztof Klincewicz oraz dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki Jerzy Majchrzak.

W trakcie dyskusji wszyscy uczestnicy zgodnie przyznawali, że Akcelerator Zielonych Technologii stanowi doskonały przykład programu skrojonego na miarę potrzeb i oczekiwań polskiego biznesu, stanowiąc wizytówkę naszego kraju. – Dzięki GreenEvo zmieniamy wizerunek Polski na świecie. Jeszcze niedawno byliśmy postrzegana jako brudny człowiek Europy. W ciągu ostatnich 20 lat osiągnęliśmy bardzo wiele w zakresie oczyszczania wód, redukcji emisji dwutlenku węgla czy tlenków azotu oraz na wielu innych polach. GreenEvo udowadnia, że mamy nowoczesne technologie ochrony środowiska, którymi możemy się chwalić na świecie – powiedział Piotr Otawski.

Na rolę GreenEvo w tworzeniu pozytywnego wizerunku Polski za granicą uwagę zwróciła również wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. – GreenEvo to nie tylko promocja polskich firm i technologii, ale również naszego know-how. Możemy się dzielić pomysłem na to, jak te technologie rozwijać, promować i nimi zarządzać. To jest obszar, który spotyka się z dużym zainteresowaniem partnerów, co sprawia, że Polska coraz częściej jest kojarzona właśnie z Green Solutions” – zapewniała.

REKLAMA

Jednak program Ministerstwa Środowiska nie tylko tworzy pozytywny wizerunek Polski na świecie, ale przede wszystkim stanowi narzędzie wspierające polskie firmy w rozwoju na rynkach zagranicznych.  – Administracja może wspierać biznes albo ucząc, albo dodając szyku i wspierając, szczególnie na rynkach pozaeuropejskich. I to de facto robi GreenEvo – powiedział Jakub Wójcik z Izodom2000. Zapytany przez prowadzącego, co by zmienił w programie, odpowiedział krótko: „Nic”.

Oprócz panelu dyskusyjnego podczas gali odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i statuetek laureatom V edycji Akceleratora Zielonych Technologii. W gronie wyróżnionych firm znalazły się: PPHU AGATA Jacek Jagiełło (kontrola pylenia), AQUATECH Sp. z o.o. (przydomowa oczyszczalnia ścieków), D.A. GLASS DOROS TEODORA (Technologia produkcji szkła antyrefleksyjnego), EkoWodrol Sp. z o.o. (Pneumatyczna przepompownia ścieków EPP), MDL Far Data Sp. z o.o. Sp.k. (System pomiaru wietrzności i warunków środowiskowych), INSTAL WARSZAWA S.A. (INSTAL AIRECO), Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska (Bioreaktor hydrofitowy oraz biopreparat do oczyszczalni hydrofitowych), INWENT Piotr Żółkowski (Technologia wysokoefektywnego odzysku ciepła w systemach wentylacyjnych), Metalerg Sp.z o.o. S.K.A. (Kotły na biomasę), Pellas X Sp. z o.o. Sp. k. (Palnik na biomasę z mieszalnikiem), PP-EKO Sp. z o.o. (Palnik na biomasę z mieszalnikiem), PROTE Technologie dla Środowiska Sp. z o.o. (Technologia Minimalizacji Osadu PROTE-MOS), SEEN TECHNOLOGIE Sp. z o.o. (SELOP FLOW), Firma Wektor sp. jawna Magdalena Mroczkowski, Grzegorz Arendt, Tadeusz Przeciszewski (Linie do produkcji brykietu i pelletu z trocin, słom i innych odpadów pochodzenia rolniczego i leśnego). Laureaci V edycji programu podkreślali, że nie tylko udział w samym programie, ale również uczestnictwo w gali 5-lecia GreenEvo stanowiły dla nich ciekawe doświadczenie.

– To było dla nas ważne wydarzenie promocyjne. Obecność przedstawicieli ministerstw daje pewność, że program GreenEvo jest poważnie traktowany, a firmy w nim uczestniczące mogą liczyć na realne wsparcie administracji państwowej w ekspansji na zagraniczne rynki. A właśnie na tym rodzaju wsparcia najbardziej nam zależy” – powiedział dyrektor ds. zarządzania D.A. Glass Radosław Cichoń.

W podobnym tonie wypowiadał się również Mariusz Mroczkowski, dyrektor techniczny w firmie WEKTOR. –Jestem pod dużym wrażeniem gali. To był bardzo ważny element promocji naszej technologii. Jeśli chodzi o nasz udział w projekcie, najbardziej cieszy nas perspektywa możliwości oferowania naszych urządzeń na różnych kontynentach – powiedział po odebraniu wyróżnienia.

– Jesteśmy pierwszą firmą z Lubelszczyzny, która została laureatem GreenEvo – podkreślił Mariusz Żółkowski z firmy INWENT. – Mamy nadzieję na owocną współpracę z Akceleratorem. Liczymy, że dzięki fachowemu wsparciu GreenEvo uda się skutecznie wypromować nasze urządzenia wentylacyjne na zagranicznych rynkach – powiedział.

Agnieszka Kozłowska-Korbicz, koordynator programu odebrała wiele wyrazów uznania  i gratulacji. Wszyscy obecni doceniali osiągnięcia i sukcesy 5 lat GreenEvo. Dotychczasowe doświadczenia pozwalają z optymizmem i nadzieją patrzyć na perspektywy dalszego rozwoju programu i stwarzanie nowych możliwości dla polskich zielonych technologii.

GreenEvo