GDF Suez zmienia nazwę. Przez nową energetyczną rzeczywistość

GDF Suez zmienia nazwę. Przez nową energetyczną rzeczywistość
Foto. Alan Jamieson, flickr cc

Francuski koncern energetyczny GDF Suez poinformował o zmianie nazwy na Engie. Jak informują Francuzi, zmiana nazwy ma odzwierciedlać ewolucję sektora energetycznego i samej firmy w kierunku energetyki rozproszonej i odnawialnej.

Jak informuje Reuters, zmiana nazwy GDF Suez na Engie następuje w momencie przekazywania kierownictwa nad firmą przez dotychczasowego CEO Gerarda Mestralleta swojej następczyni Isabelle Kocher. Mandat 66-letniego Mestralleta wygasa w przyszłym roku.

Dlaczego zmiana nazwy? Ponieważ świat energii się zmienia. Idziemy w kierunku bardziej zdecentralizowanej, mniej emisyjnej rzeczywistości energetycznej, odchodząc od scentralizowanej przeszłości – tak zmianę nazwy podsumował Mestrallet.

REKLAMA

Szef francuskiego potentata dodał, że rezygnacja z nazwy GDF, czyli skrótu od Gaz de France, to symboliczne zerwanie z państwowym monopolem.

REKLAMA

GDF Suez powstał zaraz po II wojnie światowej, gdy został utworzony przez nowy, powojenny francuski rząd, w którym za energetykę odpowiadali francuscy komuniści. Oprócz GDF Suez powstał wówczas drugi państwowy francuski koncern energetyczny Electricité de France (EDF).

W 2008 r. GDF połączył się z firmą Suez, która odpowiadała za budowę Kanału Sueskiego.

Jednym z głównych celów Engie ma być podwojenie potencjału OZE grupy do roku 2025. 

W Polsce francuska grupa jest właścicielem elektrowni w Połańcu o mocy 1811 MW, która odpowiada za 5% produkcji energii w kraju. W 2013 roku Grupa zrealizowała w Połańcu inwestycję budowy Zielonego Bloku, w 100% opalanego biomasą (205 MW). Dzięki temu, GDF Suez zajmuje pozycję lidera w wykorzystywaniu biomasy w Polsce. GDF Suez jest obecny na polu energii odnawialnej również dzięki farmom wiatrowym Jarogniew-Mołtowo (20 MW), Wartkowo (30 MW) i Pągów (51 MW). W trakcie realizacji jest farma wiatrowa Dąbrowice, której moc wyniesie 36 MW. 

gramwzielone.pl