Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad fińskim projektem jądrowym?

Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad fińskim projektem jądrowym?
Projekt elektrowni jądrowej Hanhikivi 1. Fot. Fennovoima

Władze Finlandii odrzuciły ofertę małej spółki z Chorwacji, która chciała kupić udziały w firmie budującej pierwszą od lat 80. elektrownię jądrową w Finlandii.

Głównym inwestorem w elektrowni jądrowej Hanhikivi 1 o mocy 1,2 GW, która ma powstać w Finlandii, jest spółka Fennovoima. Władze Finlandii przyznały jej zgodę na realizację tego projektu już w 2010 r.

Do realizacji reaktora jądrowego wybrano z ofert złożonych przez firmy Areva, Toshiba i Rosatom – technologię tej ostatniej. W 2013 r. Fennovoima podpisała z rosyjską firmą umowę na realizację elektrowni. Zapisano w niej, że budowa reaktora powinna się zakończyć do roku 2024.

REKLAMA

W ubiegłym roku Rosatom kupił od fińskiej spółki Voimaosakeyhtiö SF 34% udziałów w Fennovoima. Voimaosakeyhtiö zachowała pozostałe 66% udziałów.

Następnie propozycję zakupu udziałów w Fennovoima złożyła mała chorwacka spółka Mirgit Energia, która na swojej stronie internetowej przestawia się jako dewelopera odnawialnych źródeł energii. Mirgit Energia chwali się jak na razie tylko jedną realizacją farmy fotowoltaicznej o mocy 500 kW, którą zbudowała w 2012 r. w Chorwacji.

REKLAMA

Mająca siedzibę w Chorwacji firma podała, że wartość planowanej inwestycji w Finlandii to ponad 158 mln euro.

Fennovoima podaje, że w wyniku transakcji chorwacka firma ma przejąć pośrednictwem Voimaosakeyhtiö 9% udziałów w spółce celowej realizującej projekt elektrowni jądrowej Hanhikivi 1.

Zakup udziałów w Fennovoima przez chorwackiego inwestora zablokował jednak rząd w Helsinkach, wskazując na niejasną strukturę właścicielską spółki Mirgit Energia. Przedstawiciele rządu Finlandii powiązali oficjalnie firmę z Chorwacji z rosyjskim kapitałem.

Decyzja fińskiego rządu i odrzucenie zastrzyku gotówki dla projektu, którego koszt wycenia się na 4-6 mld euro, stawia jego realizację pod znakiem zapytania. Zgodnie z procedurami Fennovoima ma jeszcze tylko kilka tygodni na przedstawienie inwestora. W przeciwnym razie zgoda na realizację projektu może być cofnięta. Warunkiem jest, aby był to inwestor z Unii Europejskiej. 

gramwzielone.pl