NFOŚiGW wykształci 2 tys. gminnych doradców energetycznych

NFOŚiGW wykształci 2 tys. gminnych doradców energetycznych
Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW. Fot. NFOŚiGW

W celu poprawy efektywności energetycznej dzięki działaniom realizowanym na poziomie samorządów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zająć się przeszkoleniem 2 tys. gminnych doradców energetycznych.

Jak poinformowano podczas ubiegłotygodniowego 77. Forum Energia -Efekt-Środowisko, projekt szkolenia doradców energetycznych przez NFOŚiGW jest realizowany przy wsparciu z funduszy unijnych. Doradcy energetyczni mają się zająć pomocą przy realizacji lokalnych planów gospodarki niskoemisyjnej (PGN) i planów działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP).

NFOŚiGW jest ponadto zaangażowany jako krajowy koordynator w Porozumieniu Burmistrzów, które, realizowane w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, ma na celu podnoszenie efektywności energetycznej i ograniczanie emisji CO2 poprzez działania realizowane na poziomie lokalnym.

REKLAMA

Informacje o samorządach, które działają w Porozumieniu Burmistrzów, można znaleźć na mapie dostępnej na stronie projektu.

REKLAMA

 Narodowy Fundusz ma dla samorządów, przedsiębiorstw i osób fizycznych kompleksową ofertę, dotyczącą podnoszenia efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. W tym roku została ona uzupełniona o dedykowany termomodernizacji domów jednorodzinnych program Ryś, którego powstanie poprzedzone było wieloma analizami i szerokimi konsultacjami społecznymi – powiedziała podczas 77. Forum Energia-Efekt-Środowisko Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW.

Jak informuje NFOŚiGW, podczas Forum wskazano na możliwość wykorzystania funduszy dostępnych na działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej.

Olbrzymie kwoty potrzebne na termomodernizację budynków w Polsce są często zestawiane jedynie z publicznymi programami dofinansowania takich działań, które posiadają stosunkowo niewielkie budżety. Zapomina się o zasobach finansowych, które każde gospodarstwo domowe wydaje na remonty, a które w większości przypadków przyczyniają się do poprawy estetycznej, a nie energetycznej budynków – informuje NFOŚiGW. 

gramwzielone.pl