Krzysztof Tchórzewski ministrem energetyki

Krzysztof Tchórzewski ministrem energetyki
Krzysztof Tchórzewski

Na szefa nowego resortu energetyki, który skupi kompetencje w tym zakresie dzielone wcześniej pomiędzy resorty gospodarki, skarbu i środowiska, został wyznaczony nie jak zakładano wcześniej Piotr Naimski, ale Krzysztof Tchórzewski.

Nowe ministerstwo energetyki przejmie sprawy związane m.in. zarządzaniem sektorem energetycznym, czym wcześniej zajmował się resort gospodarki, nadzór nad państwowymi spółkami energetycznymi (wcześniej resort skarbu) czy kwestie związane z polityką klimatyczną i wsparciem inwestycji niskoemisyjnych ze środków krajowych i UE (wcześniej resort środowiska).  

Ministrem środowiska w nowym rządzie zostanie Jan Szyszko, a ministrem skarbu państwa Dawid Jackiewicz. Oba resorty teraz nie będą mieć już jednak tak dużego wpływu na energetykę.

REKLAMA

Ministrem energetyki zostanie Krzysztof Tchórzewski, który wcześniej był posłem I, III, V, VI, VII i VIII kadencji Sejmu, w rządzie Jerzego Buzka pełnił rolę sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej, a w 2007 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Krzysztof Tchórzewski był także m.in. członkiem zarządu i dyrektorem ds. ekonomiczno-finansowych w spółce PKP Energetyka.

REKLAMA

Kluczowym zadaniem ministerstwa energetyki ma być według PiS wsparcie górnictwa. Tak Krzysztof Tchórzewski komentował tą sprawę w wywiadzie dla wnp.pl z sierpnia br.: 

Potrzebna jest restrukturyzacja techniczna kopalń, musi wzrosnąć wydajność. (…) Potrzebne są duże nakłady inwestycyjne w restrukturyzację techniczną kopalń. Potrzeba zgłębić nowe szyby wydobywcze. Górnicy zbyt wiele czasu tracą na dojście do ścian. W górnictwie potrzebne są pieniądze nie tylko na zasypanie obecnego zadłużenia, ale na to, by kopalnie mogły efektywnie pracować.

Anna Zalewska, która w poprzedniej kadencji Sejmu działała w sejmowej komisji zajmującej się sprawami energetyki i dzięki której klub PiS poparł tzw. poprawkę prosumencką w ustawie o OZE, została wyznaczona na ministra edukacji narodowej.

Dzięki tej nominacji przynajmniej częściowo może odetchnąć branża wiatrowa. Anna Zalewska w poprzedniej kadencji Sejmu dała się poznać jako główny przeciwnik budowy farm wiatrowych. Po nominacji na szefową Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska nie będzie zajmować się przygotowaniem przez PiS regulacji, które mogą zablokować rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. 

gramwzielone.pl