Jutro Dzień Czystego Powietrza. Protesty przeciw smogowi

Jutro Dzień Czystego Powietrza. Protesty przeciw smogowi
Yannick Bammert, flickr cc

W sobotę, 14 listopada br., obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. Tego dnia na ulice wyjdą działacze 10 lokalnych alarmów smogowych zrzeszonych w inicjatywie Polski Alarm Smogowy protestując przeciwko brudnemu powietrzu w ich regionach i domagając się zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza – informuje Polski Alarm Smogowy. 

Protesty, happeningi i akcje edukacyjne zaplanowano aż w dziesięciu miastach. Najwięcej akcji odbędzie się na południu Polski: w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu, Zakopanem, Rabce i Kalwarii Zebrzydowskiej. Dołączą do nich lokalne Alarmy Smogowe z Poznania oraz Bytowa na Pomorzu.

Polski Alarm Smogowy jest społeczną inicjatywą zrzeszającą lokalne ruchy obywatelskie zatroskane jakością powietrza. Pomimo wielokrotnych sygnałów od mieszkańców zadymionych miast i alarmujących raportów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce wciąż jest lekceważone przez lokalne i regionalne władze.

REKLAMA

 To budujące, że w ostatnim roku powstało dużo oddolnych ruchów społecznych domagających się prawa do oddychania powietrzem, które nie truje. Że to nie tylko Kraków prowadzi walkę o czyste powietrze. Mamy nadzieję, że przełom nastąpi również w podejściu decydentów i polityków do tego problemu i na poważnie zajmą się oni poprawą jakości powietrza – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Problem zanieczyszczenia powietrza nie dotyczy, jak się powszechnie sądzi, wyłącznie południowej Polski. Większa gęstość zaludnienia w tym regionie sprawia, że smog jest łatwiej dostrzegalny i szybciej budzi niepokój mieszkańców. Na mapie Polski takich zanieczyszczonych rejonów jest dużo więcej. Środkowa część kraju: województwo łódzkie i mazowieckie to obszary, na których smog w miastach bywa większy niż w Krakowie i Katowicach. Podobna sytuacja ma miejsce w małych miasteczkach północnej czy zachodniej Polski. Pomimo, że regiony te nie wykazują alarmującego poziomu zanieczyszczenia, występują na ich terenie „gorące” miejsca negatywnie wpływające na zdrowie obywateli.

Jak wskazują dane z ostatniego raportu Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska, określone prawem normy dla stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są na 90% powierzchni Polski. W przypadku rakotwórczego i mutagennego benzo[a]pirenu sytuacja jest jeszcze gorsza – norma dla stężenia tej substancji została przekroczona we wszystkich strefach monitoringu powietrza w kraju. Niejednokrotnie są to przekroczenia sięgające 1000% normy. Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Smog i brudne powietrze są przyczyną przedwczesnej śmierci ok 43 000 osób rocznie.

W ostatnich 25 latach pomimo zmniejszenia się odsetka mężczyzn palących papierosy z 63% do 36% liczba osób chorujących na choroby płuc nie uległa zmianie. Trudno się dziwić, powietrze jakim oddycha większość Polaków w miastach niewiele się różni od dymu papierosowego. Mieszkańcy miast takich jak Zabrze, Tomaszów Mazowiecki czy Opoczno wypalają jako bierni palacze po kilka papierosów dziennie. Dotyczy to również dzieci i niemowląt.

Przyczyną aż jednej trzeciej wszystkich zgonów na nowotwory jest rak płuc – skutek oddychania dymem papierosowym i brudnym powietrzem. W ciągu ostatnich 40 lat rak płuc stał się najczęstszą przyczyną zgonów na nowotwory, nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Fakt ten przeczy powszechnemu przekonaniu o poprawiającej się czystości powietrza w Polsce.

Planowane akcje: 

Rabka, 14.11, godz. 9.00-10,30

Plac Mikołaja, przy dworcu głównym PKP

Kontakt: Bogusława Dubiel, 516 717 929

dubielbogumila@gmail.com

Zabrze, 14.11, godz. 11-13

Skrzyżowanie ul. Wolnosci i ul. Powstanców Śląskich

Przy pomniku

Kontakt: Krystian Hasterok, 508-794-769

krystian.hasterok@gmail.com

Katowice, 14.11, godz. 12

ul. Bankowa 12, przy pomniku Kurosa

Kontakt: Paweł Wyszomirski, 501 601 595

pawel@naprawsobiemiasto.eu

Kraków, 14.11, godz. 12

Rynek, okolice wieży ratuszowej

REKLAMA

Kontakt: Andrzej Guła, 609-465-783

2050an@gmail.com

Wrocław, 14.11, godz. 12

ul. Świdnicka, przy krasnalu

Kontakt: Radek Lesisz, 609 976 676

r.lesisz@eko.org.pl

Sosnowiec, 14.11, godz. 10-11.30

Plac Stulecia, „patelnia” przy pomniku Kiepury

Kontakt: Rafal Psik, tel 663 663 231, psik_rafal@yahoo.co.uk

Kalwaria Zebrzydowska, 14.11, godz. 10-12

Skwer na Rynku Głównym

Akcja organizacji Płuca Kalwarii

we współpracy z Kalwaryjskim Alarmem Smogowym

Kontakt: Jarosław Leski, 535-962-144

Poznań, 14.11, godz. 10

Pomnik Starego Marycha

kontakt: Wojciech Augustyniak, 604 803 870

augustyniak@gmail.com

Zakopane, piątek, 13.11, godz. 12

zbieg ul Chałubińskiego i Zamoyskiego,

pod pomnikiem Tytusa Chałubińskiego

Kontakt: Marek Józefiak, 512-148-711

marekjozefiak@zielonasiec.pl

Polski Alarm Smogowy