Tauron nie zakłada kontynuacji współspalania

Tauron nie zakłada kontynuacji współspalania
Elektrownia Jaworzno. Fot. Tauron Wytwarzanie

Od 1 stycznia 2016 r. ilość zielonych certyfikatów przysługujących operatorom instalacji współspalania zostanie zmniejszona o połowę. W efekcie cześć z nich może ograniczyć produkcję energii w tej technologii, co już zapowiedział Tauron.

W ostatnich latach koncerny energetyczne zachęcone dopłatami modernizowały swoje kotły węglowe, aby można było w nich współspalać biomasę i w ten sposób korzystały ze wsparcia dla producentów energii odnawialnej. W efekcie współspalanie zdominowało polski miks OZE i odegrało kluczową rolę w powstaniu nadpodaży zielonych certyfikatów, która przełożyła się na duży spadek ich ceny. Szacuje się, że od 2005 roku wsparcie tej technologii kosztowało ponad 7,5 mld zł, a zysk operatorów wyniósł ok. 5 mld zł.

Zgodnie z ustawą o OZE, od 2016 r. wsparcie dla działających już instalacji współspalania w systemie zielonych certyfikatów zostanie obniżone z 1 certyfikatu na MWh wyprodukowanej energii na 0,5 certyfikatu na MWh. Dotychczasowe wsparcie zachowają natomiast jednostki dedykowane, w których biomasa stanowi przynajmniej 20% wkładu. Szacuje się, że instalacji dedykowanych jest w Polsce 12, podczas gdy wszystkich jednostek współspalających węgiel z biomasą jest 45.

REKLAMA
REKLAMA

W sumie potencjał instalacji, które Tauron przystosował do współspalania, wynosi ok. 3,8 GW. Teraz jednak, wraz z wejściem w życie nowych zasad wsparcia, co nastąpi od 1 stycznia 2016 r., Tauron zamierza wstrzymać współspalanie biomasy z węglem.

Prawie cały potencjał współspalania Taurona to bowiem jednostki, które stracą połowę wsparcia przysługującego w systemie zielonych certyfikatów.

Jak informuje wnp.pl, powołując się na Annę Striżyk, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Tauron Polska Energia, „w związku z regulacjami zawartymi w ustawie o OZE” Tauron w przyszłym roku „nie zakłada kontynuacji współspalania”. Wiceprezes Taurona zaznacza jednak, że wznowienie współspalania „to kwestia ceny zielonych certyfikatów”

gramwzielone.pl