K. Tchórzewski: nie ma mowy o zwijaniu górnictwa

K. Tchórzewski: nie ma mowy o zwijaniu górnictwa
Krzysztof Tchórzewski

Rozwiązanie problemu zaległych wynagrodzeń w górnictwie, porozumienie ze związkowcami, audyt kopalń z udziałem strony społecznej, a w końcu budowa nowych kopalń i elektrowni na węgiel – takie plany kreśli nowy minister energetyki Krzysztof Tchórzewski.

W wywiadzie dla serwisu wyborcza.biz nowy minister energetyki zapowiada skupienie się na naprawie sytuacji w Kompanii Węglowej, podkreślając potrzebę trójstronnych negocjacji z udziałem zarządu spółki oraz związków zawodowych, a także sygnalizując, że nie odrzuca z góry pomysłów na ratowanie kopalń, które forsował poprzedni rząd.

Krzysztof Tchórzewski zapowiada także utrzymanie, a nawet rozbudowę polskiego potencjału wydobycia węgla. – W miejsce każdej kopalni, która ma być zlikwidowana, powinna powstać nowa – zapewnia i dodaje, że należy zrezygnować z kopalń, w których wydobycie staje się nieefektywne, ale że w ich miejsce należy budować nowe szyby.

REKLAMA
REKLAMA

Nowy minister energetyki zapewnia, że polski sektor energetyczny ma w dalszym ciągu opierać się na węglu i że powinny powstawać nowe bloki węglowe, ponieważ „w 2020 r. zużycie energii może być o 20-30 proc. większe”.

Podkreślając potrzebę zwiększenia potencjału wytwarzania energii jako odpowiedzi na wzrost popytu, ocenia, że „nie można się łudzić, że ta zostanie wyprodukowana przede wszystkim z OZE czy elektrowni jądrowych”. 

Link do wywiadu z K. Tchórzewskim w wyborcza.biz

gramwzielone.pl