Wybrano członków sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa

Wybrano członków sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa
Fot. Kancelaria Sejmu RP

Wczoraj Sejm przyjął regulacje umożliwiające zapowiadane przez PiS utworzenie nowego ministerstwa energetyki. Przyjęto też składy nowych komisji sejmowych, w tym komisji, która będzie się zajmować sprawami energetyki.

Posłowie przyjęli wczoraj nowelizację ustawy o działaniach administracji rządowej, która wprowadza do jej struktury trzy nowe działy – energii, gospodarki złożami kopalin oraz żeglugi śródlądowej.

Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 238 posłów, 167 było przeciw, a 45 wstrzymało się od głosu. Posłowie odrzucili w głosowaniu wszystkie poprawki. Zastrzeżenia dotyczące m.in. wzrostu kosztów funkcjonowania rządu oraz biurokracji zgłaszali posłowie PO, Nowoczesnej i Kukiz’15. Natomiast poseł PSL Eugeniusz Kłopotek wyraził poparcie dla powołania nowego ministerstwa, informując, że jego partia zgłaszała wcześniej pomysł utworzenia resortu energetyki, jednak nie został on zrealizowany wobec braku poparcia ówczesnego koalicjanta PO.

REKLAMA

Poseł PiS Arkadiusz Czartoryski argumentował, że powołanie osobnego ministerstwa energetyki wynika z konieczności „opracowania i stosowania w polityce energetycznej przemyślanych i spójnych narzędzi”.

REKLAMA

W Sejmie powołano też składy osobowe komisji. Sprawami energetyki będzie się teraz zajmować Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa, w której 14 posłów ma PiS, 8 posłów ma PO, po 2 – Nowoczesna i Kukiz’15, a jednego PSL.

Z ramienia PO w Komisji zasiądą m.in. przewodniczący komisji ds. energetyki w poprzedniej kadencji Sejmu – posłowie Andrzej Czerwiński i Tomasz Nowak, a także były wiceminister gospodarki w resorcie kierowanym przez Janusza Piechocińskiego – Tomasz Tomczykiewicz (PO), a także b. wiceminister gospodarki w resorcie kierowanym przez Waldemara Pawlaka oraz współautor pierwszych projektów ustawy o OZE – poseł Mieczysław Kasprzak z PSL.

Lista posłów sejmowej Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa jest dostępna pod tym linkiem.

gramwzielone.pl