K. Tchórzewski o planach ministerstwa energii

K. Tchórzewski o planach ministerstwa energii
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. tchorzewski.pl

Podczas pierwszego dnia XXII Konferencji Energetycznej EuroPOWER swoją wizją polityki energetycznej podzielił się nowy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nowy szef resortu energii, który do tej pory zabierał głos głównie w kwestii problemów górnictwa i łączenia sektora górniczego z państwowymi koncernami energetycznymi, także tym razem podkreślił, że priorytetem kierowanego przez niego resortu będzie górnictwo, a nowe ministerstwo zajmie się w pierwszej kolejności rozwiązaniem problemów tego sektora.

W pierwszym etapie, zaraz po wejściu w życie ustawy o działach administracji rządowej, przejdą do ministerstwa energii sprawy związane z górnictwem, w tym nadzór właścicielski. W drugim etapie, praktycznie rzecz biorąc prawdopodobnie w II kwartale (2016 – red.) do Ministerstwa Energii przejdą także sprawy związane z energetyką. Generalnie kompetencje związane z ropą, gazem, węglem i całą sferą energetyki przechodzą do Ministerstwa Energii – wnp.pl cytuje Krzysztofa Tchórzewskiego

REKLAMA

W kwestii energetyki odnawialnej Krzysztof Tchórzewski ocenił, że wsparcie dla OZE, które jego zdaniem „zniekształca rynek energii”, wymaga wprowadzenia instrumentów, które będą „równoważyć” wsparcie dla OZE i które wesprą wytwarzanie konwencjonalne.

REKLAMA

Ocenił przy tym, że „nie możemy sobie pozwolić na utratę zdolności inwestycyjnych rodzimych spółek energetycznych w źródła konwencjonalne, oparte na krajowych zasobach węgla” (cyt. za PAP)

W pierwszym etapie, zaraz po wejściu w życie ustawy o działach administracji rządowej, przejdą do ministerstwa energii sprawy związane z górnictwem, w tym nadzór właścicielski. W drugim etapie, praktycznie rzecz biorąc prawdopodobnie w II kwartale do Ministerstwa Energii przejdą także sprawy związane z energetyką. Generalnie kompetencje związane z ropą, gazem, węglem i całą sferą energetyki przechodzą do Ministerstwa Energii. Tu chodzi o spójność polityki gospodarczej z polityką właścicielską, z zarządzaniem – wnp.pl cytuje Krzysztofa Tchórzewskiego.

W kwestii zbliżającego się szczytu klimatycznego COP21, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Paryżu, nowy minister energii ocenił, że Polska powinna poprzeć jedynie takie porozumienie klimatyczne, które „zapewni globalny wysiłek w redukcji emisji gazów cieplarnianych i będzie minimalizowało zjawisko tzw. ucieczki emisji”, a także które „obejmie wszystkie główne gospodarki świata” i „nie będzie obniżać konkurencyjności polskiej gospodarki” (za wnp.p)

Link do relacji nt. wczorajszego wystąpienia Krzysztofa Tchórzewskiego na wnp.pl. 

gramwzielone.pl