Minister środowiska o polskim stanowisku na COP21

Minister środowiska o polskim stanowisku na COP21
Minister środowiska Jan Szyszko. Fot. PiS, wikimedia cc-by-3.0

Wczoraj w Sejmie nowy minister środowiska Jan Szyszko zapewnił, że Polska nie może wyjść z pakietu klimatycznego, który przyjęła Unia Europejska, ale nowy rząd będzie szukać możliwości „łagodzenia negatywnych skutków”, które unijna polityka klimatyczna miałaby generować dla polskiej gospodarki.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji środowiska nowy minister środowiska pytany o możliwość wyjścia Polski z pakietu klimatycznego ocenił, że „w tej chwili nie ma najmniejszych możliwości, bo takie jest prawo”.

Dodał, że nowy rząd będzie „szukać możliwości wyjścia z tego, żeby łagodzić negatywne skutki dla polskiej gospodarki”. W jego opinii chodzi tu o umożliwienie Polsce „stosowania własnych metod zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze”.

REKLAMA
REKLAMA

W kwestii nowego globalnego porozumienia klimatycznego, które ma być zawarte na zbliżającej się konferencji ONZ w Paryżu (COP21), Jan Szyszko uzależnił polskie poparcie dla nowych warunków porozumienia od poparcia ich także przez inne gospodarki spoza UE, która forsuje ambitne warunki porozumienia.  

21. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21) odbędzie się w Paryżu w dniach 30 listopada – 11 grudnia 2015 r.

– Jesteśmy całkowicie otwarci na negocjacje, o ile cały świat zatwierdzi, że chce 40-proc. redukcji (emisji CO2), to Polska powie, że 40 to może nie, ale 30 (proc.) to wykonamy, bo już żeśmy to wykonali, natomiast nie przypuszczam, żeby cały świat w tym kierunku poszedł. (…)Będziemy szli w kierunku nowego porozumienia, sprawiedliwego dla wszystkich państw świata, zgodnie z procedurami ONZ-owskimi, a głównym naszym celem jest zrównoważony rozwój, a nie promocja tylko i wyłącznie małego segmentu (UE – PAP), gdyż to jest niezrozumiałe dla społeczności światowej – Polska Agencja Prasowa cytuje wczorajszą wypowiedź nowego ministra środowiska. 

gramwzielone.pl