Prezes URE: rynek mocy to konieczność

Prezes URE: rynek mocy to konieczność
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MMC Polska

Podczas XXII Konferencji Energetycznej EuroPOWER, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Warszawie, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando ocenił perspektywy budowy rynku mocy, wprowadzenia nowego modelu regulacji jakościowej czy rozwoju inteligentnych sieci.

Maciej Bando podkreślił, że URE zwraca uwagę na kwestię budowy rynku mocy „od kilku lat” i określił rynek mocy jako „konieczność”. – Biorąc pod uwagę niewielkie zachęty cenowe do budowy nowych źródeł, trzeba rozważyć różne mechanizmy zachęcające do inwestycji – powiedział prezes URE, dodając, że podstawą budowy bezpieczeństwa energetycznego jest dywersyfikacja źródeł energii oraz źródeł zaopatrzenia w nośniki energii poprzez budowę interkonektorów i połączeń transgranicznych.

– Pokazał to przypadek sierpniowego niedoboru mocy. Pomimo istniejących połączeń transgranicznych, nie mogły zostać wykorzystane m.in. mechanizmy importu energii elektrycznej z Niemiec, ze względu na niekorzystny wpływ na KSE nieplanowych przepływów kołowych między rynkiem niemieckim i austriackim – ocenia Urząd Regulacji Energetyki.

REKLAMA
REKLAMA

W kwestii nowego modelu liberalizacji jakościowej, który będzie obowiązywać od początku 2016 r., prezes URE podkreślił, że „celem regulacji jakościowej jest podniesienie jakości usług dystrybucji energii elektrycznej, przy zachowaniu ich dostępności cenowej, a także utrzymaniu odpowiedniego poziomu inwestycji”.

Maciej Bando odniósł się ponadto do budowy inteligentnych sieci energetycznych. – Jestem przekonany, że obecne propozycje URE w sprawie sieci inteligentnych zmierzają we właściwym kierunku. W przeszłości głównie mówiło się o etapie końcowym, czyli o licznikach domowych. Urząd widzi rozwój ISE począwszy od średnich napięć, poprzez sieci niskich napięć, tak aby dojść do ostatniego etapu czyli liczników inteligentnych także u odbiorcy końcowego – mówił Maciej Bando.

gramwzielone.pl