Wrocław proponuje zmiany w ustawie antysmogowej

Wrocław proponuje zmiany w ustawie antysmogowej
Fot. Maciej Lulko, flickr cc

Jeszcze kilka tygodni temu wrocławski magistrat forsował wprowadzenie w stolicy Dolnego Śląska opłaty klimatycznej. Teraz, pod wpływem protestów ekologów, wrocławscy urzędnicy zmieniają plan i chcą walczyć ze smogiem.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wycofał się z forsowanej przez siebie opłaty klimatycznej i zapewnił, że władze miasta podejmą działania zmierzające do ograniczenia smogu we Wrocławiu.

Stolica Dolnego Śląska, podobnie jak inne polskie miasta, co roku w miesiącach zimowych zmaga się z problemem nadmiernego zanieczyszczenia powietrza, które przyczynia się do pogarszania stanu zdrowia mieszkańców. Działacze Dolnośląskiego Alarmu Smogowego szacują, że rocznie z powodu chorób wywołanych smogiem umiera we Wrocławiu około 500 osób.

REKLAMA

Ten argument przemówił do władz Wrocławia, które zapowiedziały wdrożenie działań mających na celu  poprawę jakości powietrza. Plan antysmogowy zakłada w pierwszej kolejności wymianę pieców opalanych węglem i śmieciami. Władze miasta szacują, że takich urządzeń jest we Wrocławiu około 30 tys., z czego 21 tys. w kamienicach komunalnych.

Tu z pomocą może przyjść program Kawka, z którego Wrocław już korzysta. Do 2022 r. z wykorzystaniem dofinansowania z tego programu wymienionych ma być 15-18 tys. pieców.

Wrocław w porozumieniu z Fortum i Kogeneracją, które dostarczają ciepło sieciowe do miasta, ma także rozbudować sieć ciepłowniczą i podłączać do niej kamienice opalane paliwami powodującymi tzw. niską emisję.  

REKLAMA

Celem długofalowym jest rezygnacja z węgla i czyste powietrze – komentuje Rafał Dutkiewicz.

Wrocław chce wdrożyć też efektywny program kontroli przestrzegania norm emisyjności.

Stacje diagnostyczne, które nie pilnują przestrzegania norm emisyjności w sprawdzanych pojazdach, mają tracić licencje.

Zmniejszeniu emisyjności w transporcie ma też służyć rozbudowa transportu zbiorowego i ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, a władze miasta chcą zaproponować posłom przyjęcie przepisów umożliwiających całkowite odliczenie VAT-u przez firmy kupujące auta elektryczne i  hybrydowe.

Wrocławski magistrat zapowiada ponadto forsowanie za pośrednictwem Unii Metropolii Polskich zmian w przyjętej w tym roku tzw. ustawie antysmogowej, której celem jest walka z niską emisją poprzez możliwość wprowadzania przez lokalne władze zakazów opalania domów paliwami stałymi.

Chodzi o implementowanie systemu certyfikacji pieców, a także o wprowadzenie obowiązku kontroli paliw wykorzystywanych w domowych piecach. 

gramwzielone.pl