Fabryka będzie zasilana energią z resztek poprodukcyjnyh

Fabrykę LVL zasila w energię cieplną nowa kotłownia na biomasę

 

Przyglądając się procesowi produkcyjnemu płyt LVL w Czarnej Wodzie (woj. pomorskie) nie ma wątpliwości, że każdy gram drewna jest tu na wagę złota. Dzięki nowej, ekologicznej kotłowni o mocy 13,4 MW także resztki poprodukcyjne znajdują swoje zastosowanie – powstaje z nich zielona energia wykorzystywana m.in. do suszarń czy ogrzewania basenów warzelnianych.

REKLAMA

 

Aby pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną, niezbędną do procesów technologicznych w uruchomionej w lipcu fabryce LVL w Czarnej Wodzie, firma Steico wybudowała nową, w pełni ekologiczną i energooszczędną kotłownię biomasową, w której będą spalane wyłącznie odpady produkcyjne pochodzenia drzewnego.

Steico LVL to pierwsza w Polsce i trzecia w Europie fabryka tego nowatorskiego materiału konstrukcyjnego, którą wybudowano w zaledwie rok od wmurowania kamienia węgielnego. Równie imponujące tempo udało się utrzymać w przypadku budowy nowej kotłowni.

Inwestycja została zrealizowana w ciągu 15 miesięcy – informuje Szymon Krystecki z firmy Steico. – Obecnie trwają jeszcze odbiory kotła i urządzeń, ale instalacja już pracuje.

 

2,4 tony biomasy na godzinę

REKLAMA

LVL to najbardziej wytrzymały materiał konstrukcyjny z drewna, którego dodatkowym atutem jest prostsza, a tym samym mniej kosztowna obróbka niż w przypadku stali czy betonu. Niższe koszty transportu, szybszy i łatwiejszy montaż i lepsza ochrona przeciwpożarowa to dodatkowe zalety przemawiające na korzyść tego nowatorskiego tworzywa, które zjednują mu coraz więcej zwolenników, zwłaszcza orędowników budownictwa energooszczędnego.

Klejony warstwowo fornir jest materiałem w pełni ekologicznym, nie tylko dzięki naturalnemu surowcowi, z którego powstaje, ale również całemu procesowi jego produkcji – w zakładzie w Czarnej Wodzie nie marnuje się bowiem ani gram drewna. Mniejsze kawałki, które nie są przydatne do produkcji LVL, są zagospodarowywane na potrzeby innego produktu firmy – płyt izolacyjnych, natomiast pozostająca kora jest wykorzystywana do produkcji zielonej energii. Jest ona wytwarzana w nowym kotle na biomasę. Firma Steico zdecydowała się na kocioł firmy Vyncke typ JNO o mocy 13,4 MW.

W kotle jest spalana biomasa mokra pozostająca po produkcji płyt LVL, czyli kora z korowania kłód i trociny z kapowania, odpad suchy w postaci forniru poza klasowego, który nie zostanie wykorzystany na potrzeby produkcji, jak również pył drzewny pochodzący z procesu obróbki gotowych płyt – wymienia Piotr Łysiak, kierownik nowej linii LVL. – Przy pełnej wydajności kocioł będzie spalał około 2,4 tony biomasy na godzinę i produkował w tym czasie około 16 ton pary technologicznej.

 

Zasili suszarnie i prasę główną

Koszt inwestycji kotłowni biomasowej wraz z całą infrastrukturą wyniósł 20 mln złotych. Przyjazna środowisku kotłownia na biomasę stanowi znakomitą alternatywę dla kosztownych źródeł ciepła na gaz płynny, olej opałowy i gaz ziemny. Nowa kotłownia nie tylko pozwoli dostarczyć do zakładu niezbędną energię cieplną, ale wykorzystać w efektywny sposób odpady poprodukcyjne. Cała, uzyskana z biomasy energia zostanie wykorzystana na potrzeby procesów technologicznych produkcji LVL – do zasilania suszarni i prasy głównej. W razie potrzeby energia z tego kotła może zostać wykorzystana do wspomagania pracy urządzeń do produkcji płyt porowatych, które również powstają w Czarnej Wodzie. 

Jest to druga kotłownia pracująca na terenie zakładu – pierwsza węglowa ma łączną moc 69 MW.

 

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości można pobrać:

http://forestor.pl/steico/kotlownia