Czy jest plan dla energetyki?

Czy jest plan dla energetyki?
Bert K, flickr cc

Jak najszybsze wprowadzenie rynku mocy, budowa nowych elektrowni węglowych i program rozwoju elektrociepłowni. To jest strategia, o której opowiedziała nam osoba z kręgów nowego rządu.

Na razie resorty skarbu i energetyki zajęte są układankami personalnymi. Widać przy okazji, gdzie kończy się swoboda ministra skarbu w nominacjach. O ile np. w Tauronie Remigiusz Nowakowski czy Jarosław Broda, nowy prezes i wiceprezes Taurona, to ludzie z doświadczeniem w zachodnich korporacjach (fińskie Fortum i francuskie Engie), to nominacja Wojciecha Jasińskiego, byłego ministra skarbu i płockiego posła PiS na szefa Orlenu jest chyba nagrodą od Jarosława Kaczyńskiego za wieloletnią przyjaźń. Nie pierwszy to i nie ostatni zapewne raz politycy chcą, cytując nieśmiertelny żart Wiesława Kaczmarka, „się sprawdzić w biznesie”.

Plan, który opisujemy poniżej nie jest żadnym oficjalnym programem, raczej zbiorem refleksji. Ale z uwagi na rangę naszych rozmówców ma spore szanse na przynajmniej częściową realizację.

REKLAMA

Przede wszystkim nowy rząd nie czuje się absolutnie związany dokumentami przygotowanymi przez stary. Powstanie więc nowy projekt „Polityki Energetycznej Polski do 2050”. PEP ma być przygotowany według nowych założeń, bo stare się już zdezaktualizowały.

Rynek mocy? Nie, „rezerwa dekarbonizacyjna

Po drugie, jak najszybciej ma powstać rynek mocy, czyli w uproszczeniu dopłaty dla elektrowni, które nie zarabiają na siebie, ale są potrzebne w systemie energetycznym, zwłaszcza w szczycie. To najważniejszy postulat energetyków, dotychczas niechętne było mu Ministerstwo Gospodarki, bo za rynek mocy zapłacą konsumenci.

Rynek mocy wymagałby jednak uzgodnienia z Komisją Europejską, która właśnie prowadzi badanie sektorowe w tej sprawie. Bruksela nie wyklucza jego wprowadzenia, jeśli gdzieś mocy jest za mało, ale domaga się żeby najpierw próbować innych środków np. zarządzania popytem. Polski operator sieci stosuje na razie mechanizm zwany Operacyjną Rezerwą Mocy (ORM), ale jest to proteza, zresztą także pod lupą Brukseli.

– Zdajemy sobie z tego sprawę, ale wiele krajów działa nie oglądając się na KE. Niemcy wprowadziły coś, co nazwali rezerwą klimatyczną, no to my nazwiemy nasz rynek mocy np. „rezerwą dekarbonizacyjną”. Wówczas byłaby łatwiejsza do przełknięcia dla Brukseli – takie głosy słychać w rządzie.

REKLAMA

Ile by to kosztowało, trudno powiedzieć, zapewne co najmniej kilkaset mln zł, może nawet miliard, co dla przeciętnego konsumenta prądu oznaczałoby kilka złotych podwyżki na rachunku.

„Rezerwa dekarbonizacyjna” pozwoliłaby łatwiej ponieść ciężar kosztów, którymi energetyka będzie obciążona. Wchodzi w grę nie tylko górnictwo. Nowy rząd planuje powrót do zarzuconych inwestycji w Ostrołęce, Rybniku, na Lubelszczyźnie, gdzie jest zarzucony projekt Engie, a nawet w kopalni „Czeczot”, gdzie elektrownię chciała postawić Kompania Węglowa.

Priorytetem rządu ma być szybkie zapobieżenie deficytowi mocy, nie tylko w najbliższych latach, ale także po 2023 r., kiedy zdaniem URE znowu wystąpią problemy.

Ten punkt ma wiele słabości. Przede wszystkim finansowanie. Banki niechętnie dają dziś kredyty na elektrownie węglowe w UE. Uznają to za kiepski biznes. Oczywiście są jeszcze banki państwowe, ale to trochę mało.

Komisja Europejska postara się nie dopuścić do wprowadzenia stałych dopłat do elektrowni węglowych w Polsce. Może naciskać na stworzenie regionalnego rynku z Niemcami, co spowoduje, że nasz kraj będzie importerem prądu od zachodniego sąsiada.

Pytanie czy to właśnie nie jest dla nas szansa na wprowadzenie rynku mocy za zgodą KE. Bruksela łatwiej by to przełknęła, jeśli z inicjatywą wystąpiłyby wspólnie Polska i Niemcy. Instytut Fraunhofera i Narodowe Centrum Badań Jądrowych badają właśnie możliwości i korzyści utworzenia rynków regionalnych w UE. Gdy będziemy znali szczegóły techniczne, powinna przyjść pora na inicjatywy polityczne.

Znów ciepła woda, tym razem w rurach – co ma być drugim filarem planu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl