Sojusz gigantów na rynku magazynowania energii

Sojusz gigantów na rynku magazynowania energii
Fot. Samsung SDI

Czołowy niemiecki koncern energetyczny E.ON podpisał porozumienie o współpracy z firmą Samsung SDI największym na świecie producentem baterii litowo-jonowych. Dla E.ON współpraca z Samsungiem to cześć nowej strategii ukierunkowanej na energetykę rozproszoną i OZE. Z kolei Samsung dzięki współpracy z E.ON zyska dostęp do największego w Europie rynku magazynowania energii.

E.ON poinformował jeszcze w 2014 r., że zamierza wydzielić swoje działy, które zajmują się wytwarzaniem energii w tradycyjnych elektrowniach, poszukiwaniami i wydobyciem paliw kopalnych. Nowa spółka ma wejść na giełdę w 2016 r. Sam E.ON ma się natomiast skupić na generacji ze źródeł odnawialnych, dystrybucji i oferowaniu produktów dla odbiorców końcowych. 

 Nowy świat energii jest zorientowany na klienta i różni się fundamentalnie od systemowo zorientowanej energetyki. Obecny model biznesowy nie może już dłużej podołać aktualnym wyzwaniom – komentował wówczas Johannes Teyssen, szef E.ON.

REKLAMA

Realizując nową strategię, E.ON nie może pominąć sfery magazynowania energii. Teraz wiadomo, że w tym zakresie będzie współpracować z Samsungiem – potentatem na globalnym rynku baterii litowo-jonowych.

Ekspansja energetyki odnawialnej, razem z popytem na zdecentralizowane rozwiązania tworzą zapotrzebowanie na elastyczność we wszystkich częściach systemu energetycznego. Baterie litowo–jonowe mogą dostarczyć część tej elastyczności dzięki swojej modularności, wydajności, prostocie i skalowalności – komentuje Bernhard Reutersberg z E.ON.

Współpraca E.ON i Samsung SDI ma polegać na opracowaniu rozwiązań w zakresie magazynów energii oraz ich sprzedaży na wybranych rynkach. W pierwszej kolejności wspólne projekty w zakresie magazynów energii będą realizowane w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Czechach.

REKLAMA

Samsung SDI podaje na swojej stronie internetowej, że jest największym na świecie producentem baterii litowo-jonowych pod względem udziału w rynku. Nad rozwojem nowych technologii magazynowania energii pracuje 1,5 tys. inżynierów, a baterie Samsunga są produkowane w zakładach w Korei Południowej, Chinach, Wietnamie i Malezji.

Kilka miesięcy temu Samsung uruchomił w Chinach swoją pierwszą w tym kraju fabrykę baterii przeznaczonych do wykorzystania w autach elektrycznych. W fabryce w chińskim Xi’an ma powstawać rocznie ok. 40 tys. zestawów baterii do elektryków. W sumie w Xi’an Samsung ma zainwestować do 2020 r. 600 mln USD.

Podczas ubiegłorocznych targów branży solarnej Intersolar Europe, które odbywają się w Monachium, Samsung zaprezentował dwa systemy przeznaczone do magazynowania energii z domowych instalacji fotowoltaicznych – o pojemności 5,5 kWh lub 8 kWh, które składają się z zestawu baterii litowo-jonowych i inwertera. Samsung wskazuje na wysoką wydajność ze względu na funkcjonowanie w trybie prąd stałego (DC), bez konwertowania na prąd przemienny.

Wcześniej Samsung zaprezentował domowy magazyn energii o pojemności 3,6 kWh. Południowokoreański potentat informował, że przygotował te produkty z myślą o rozwoju niemieckiego rynku OZE.

Samsung zapewnia, że baterie wykorzystane w domowych magazynach energii to ta sama technologia, którą stosuje przy produkcji baterii samochodowych czy przemysłowych magazynów energii. Jeden z takich magazynów, wyposażony w baterie Samsunga, działa już w niemieckim Schwerin. 

gramwzielone.pl