Nowy kandydat na szefa PGE

Nowy kandydat na szefa PGE
Marek Woszczyk, prezes PGE. Fot. Newseria

Jak na razie wymiana prezesów w państwowych spółkach energetycznych omija PGE. Jednak według Pulsu Biznesu, dni Marka Woszczyka na stanowisku prezesa tego koncernu są już policzone.

Puls Biznesu informuje, że najpoważniejszym kandydatem do zastąpienia Marka Woszczyka, który wcześniej pełnił funkcję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a prezesem PGE został w czasie rządów Donalda Tuska, ma być Henryk Baranowski.

– Marek Woszczyk ma dobrą opinię jako prezes PGE, ale ważniejsza dla ministra skarbu może być lojalność wobec nowej władzy. (…) Ciekawostką jest to, że zmiana zarządu może nastąpić równolegle z decyzją PGE o inwestycji w Nową Kompanię Węglową – komentuje Puls Biznesu.

REKLAMA

Wskazywany przez Puls Biznesu kandydat na stanowisko prezesa PGE obecnie pełni funkcję wiceministra skarbu, który odpowiada za sektor energetyczny i który ma opuścić to stanowisko wraz z przekazaniem zadań związanych z energetyką do nowego Ministerstwa Energii.

Henryk Baranowski jest od wielu lat związany z energetyką.

REKLAMA

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Elektrycznego o specjalizacji Elektroenergetyka. Ukończył również studia podyplomowe z zarządzania finansami przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej, zarządzania przedsiębiorstwami elektroenergetycznymi w warunkach rynku energii na Politechnice Warszawskiej oraz Executive MBA, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, HEC School of Management, London Business School and Norwegian School of Economics and Business Administration.

W latach 1990-2001 był związany ze spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne, gdzie doszedł do stanowiska dyrektora pionu telekomunikacji i informatyki. Od 2001 do 2006 r. był prezesem zarządu Polskich Sieci Elektroenergetyczne-Info, a następnie – do 2008 r. wiceprezesem spółki PGE Polska Grupa Energetyczna. Był również członkiem zarządu i dyrektorem centrum analiz Portalu Organizacji Pozarządowych NGO. Od 2013 r. pracował jako dyrektor w Alstom Power Polska.

Zasiadał w radach nadzorczych spółek PGE Energia, Polkomtel, PSE-Operator oraz Tel-Energo. Był także członkiem Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Brał udział w pracach organizacji międzynarodowych, m.in. Management Committee Eurelectric oraz Network of Experts of Information Technologies Eurelectric. 

Zdaniem Pulsu Biznesu, Henryk Baranowski obejmie funkcję prezesa PGE w ciągu 2-3 miesięcy.

gramwzielone.pl