Włosi opracowali narodowy plan walki ze smogiem

Włosi opracowali narodowy plan walki ze smogiem
Fot. Simone Ramella, flickr cc

Rząd Włoch zareagował na problem smogu, który zwłaszcza w ostatnim czasie daje się we znaki mieszkańcom dużych miast i regionów położonych w północnej części tego kraju.

Włoskie ministerstwo środowiska przygotowało regulacje, których celem jest walka z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza powodowanym głównie przez emisję z domowych pieców, ale także przez transport drogowy.

Ostatnio m.in. w Mediolanie wprowadzono na skutek smogu czasowe ograniczenia w możliwości korzystania z samochodów, co jednak nie przełożyło się na zmniejszenie nadmiernego zanieczyszczenia powietrza.

REKLAMA
REKLAMA

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, narodowy plan walki ze smogiem jest efektem przeprowadzonych przez włoski rząd konsultacji z udziałem przedstawicieli włoskich regionów i gmin.

W ramach narodowego planu walki ze smogiem włoski rząd ma natychmiast uruchomić środki w wysokości 12 mln euro, które zostaną przeznaczone na unowocześnienie komunikacji publicznej. Docelowo na walkę ze smogiem włoski rząd chce wydać 405 mln euro.

W ramach przyjętych regulacji przedstawiciele samorządów zyskają prawo do podejmowania nadzwyczajnych kroków mających na celu walkę z niską emisją, gdy zanieczyszczenie powietrza w danej lokalizacji będzie przekraczać dopuszczalne normy dłużej niż 7 dni. Jak podaje PAP, chodzi m.in. o nakaz obniżenia temperatury ogrzewania budynków o 2 st. C, ograniczenie dopuszczalnej prędkości samochodów o 20 kilometrów na godzinę oraz niższe opłaty za korzystanie z publicznego transportu. 

gramwzielone.pl