KE: 44 tys. przedwczesnych zgonów z powodu niskiej emisji

KE: 44 tys. przedwczesnych zgonów z powodu niskiej emisji
Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella. Fot. European Parliament, flickr cc

Komisja Europejska potwierdza dane na temat liczby przedwczesnych zgonów, które są spowodowane chorobami wywołanymi przez nadmierne zanieczyszczenie powietrza. Wcześniej podobne liczby na temat Polski przedstawiała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Cytowany przez Polską Agencję Prasową komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella poinformował, że w Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 440 tys. osób rocznie, przy czym w Polsce ta liczba wynosi ok. 44 tys.

Unijny komisarz podkreślił w wypowiedzi dla PAP, że oprócz przedwczesnych zgonów szkody wywołane zanieczyszczeniem powietrza i wynikaje z tzw. niskiej emisji to także chroniczne schorzenia oraz związane z nimi koszty leczenia.

REKLAMA
REKLAMA

Karmenu Vella, który odwiedził pod koniec ubiegłego tygodnia Warszawę, odniósł się również do kwestii skierowania przez Brukselę do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z niewdrożeniem przez nasz kraj unijnych regulacji środowiskowych.

Chcemy w pozytywny i wspierający sposób omawiać z krajami członkowskimi wszystkie te kwestie, chcemy zidentyfikować powody, skąd wynikają te problemy. Jeśli trzeba, chcemy być częścią rozwiązania, a nie problemu – PAP cytuje komisarza UE.

Według Brukseli, w ostatnich latach dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 były stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w Polsce, a w 9 strefach stale przekraczane były również roczne dopuszczalne wartości.

gramwzielone.pl