REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z odpadów zasili tramwaje

Energia z odpadów zasili tramwaje
(C) Gramwzielone.pl

Energia z odpadów już za kilka miesięcy zasili szczecińskie tramwaje. Ma zapewnić około 30 proc. zapotrzebowania spółki Tramwaje Szczecińskie, generując oszczędności na poziomie ponad 1,6 mln złotych. 

Latarnie uliczne i sygnalizacja świetlna w Szczecinie zasilane są dzięki odnawialnej energii, którą dostarcza EcoGenerator – kluczowa jednostka w kontekście zaopatrzenia miasta w energię. EcoGenerator to nowoczesna elektrociepłownia, w której paliwem są miejskie śmieci. Niebawem prąd wyprodukowany dzięki odpadom zasili także szczecińskie tramwaje.

Pilotażową umowę na zakup energii elektrycznej na potrzeby obiektów spółki Tramwaje Szczecińskie podpisano na siedem miesięcy. Umowa ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

REKLAMA

Ze śmieci do sieci

Energia elektryczna wyprodukowana przez EcoGenerator w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów według umowy z Tramwajami Szczecińskimi ma zasilać sześć punktów poboru energii elektrycznej – stacji prostownikowych, które z kolei zasilają elektroenergetykę trakcyjną.

Ustalona cena 448,15 zł/MWh daje łączną wartość netto planowanego zakupu energii elektrycznej dla spółki Tramwaje Szczecińskie nieco ponad 2 mln zł. To o ponad 1,6 mln zł netto mniej niż kwota zaproponowana przez podmiot, który złożył kolejną – po Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów (ZUO) – ofertę w przetargu.

Program energetyczny Szczecina

Zasilanie tramwajów energią z odzysku jest działaniem realizowanym w ramach programu Energia Miasta Szczecin. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na prąd, Szczecin od lat inwestuje we własne źródła energii. W strukturach magistratu powstało Biuro Zarządzania Energią. Zajmuje się ono m.in. organizacją i koordynowaniem działań mających na celu racjonalizację zużycia energii na terenie miasta.

REKLAMA

Wśród szczecińskich przedsiębiorstw, których działania wpisują się w miejski program, jest także Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który ponad połowę energii potrzebnej do zasilania oczyszczalni produkuje sam. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie podaje, że w 2022 roku wyprodukował z własnych odnawialnych źródeł aż 8,197 GWh energii, a w pierwszej połowie obecnego roku wytworzył już 4,522 GWh. Pozyskany w ten sposób prąd zużywany jest na miejscu przez urządzenia niezbędne do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Obecnie 29 proc. energii elektrycznej zużywanej w zakładzie pochodzi z własnych instalacji.

Unieszkodliwianie polskich odpadów

Z EcoGeneratora może docelowo pochodzić niemal 65 proc. energii niezbędnej do funkcjonowania miejskich jednostek i instytucji. Pozostałą część mają zapewnić planowane miejskie farmy fotowoltaiczne i inne alternatywne źródła. Przewiduje się, że mogłyby one wytwarzać nawet 45 GWh prądu rocznie. To oznacza, że razem z EcoGeneratorem mogłyby pokryć zapotrzebowanie Szczecina na prąd, zapewniając miastu niezależność energetyczną.

Odpady z terenu Gminy Miasto Szczecin oraz innych gmin, z którymi podpisano umowy, stanowią około 70 proc. odpadów termicznie unieszkodliwianych przez EcoGenerator. Pozostałe 30 proc. to odpady pozyskane komercyjnie od różnych dostawców. Należy zaznaczyć, że odpady, które unieszkodliwia zakład, pochodzą wyłącznie z obszaru Polski.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dobry przykład do naśladowanie dla innych miast.

Przecież spalanie odpadów emituje bardzo dużo CO2. Znacznie więcej niż np. elektrownie gazowe w przeliczeniu na kWh. Jaki jest tego sens? Nie lepiej odpady zakopać a jak za kilkadziesiąt lat dojdziemy do bezemisyjności w wytwarzaniu prądu to przetworzyć je bezemisyjnie?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA