REKLAMA
 
REKLAMA

Oczyszczalnia zaoszczędziła 4 mln zł dzięki OZE

Oczyszczalnia zaoszczędziła 4 mln zł dzięki OZE
fot. ZWiK Szczecin

Szczecińskie przedsiębiorstwo ponad połowę energii potrzebnej do zasilania oczyszczalni produkuje samo. Działania te wpisują się w miejski program, którego celem jest dążenie do samodzielności energetycznej.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie podaje, że w 2022 roku wyprodukował z własnych odnawialnych źródeł energii aż 8,197 GWh. Spółka podkreśla, że w pierwszej połowie obecnego roku to już 4,522 GWh. Pozyskany z OZE prąd zużywany jest na miejscu przez urządzenia niezbędne do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Obecnie 29 proc. energii elektrycznej zużywanej w zakładzie pochodzi z własnych instalacji.

Źródła energii odnawialnej

Szczeciński zakład zieloną energię pozyskuje przede wszystkim z fotowoltaiki. Składające się z 10 546 elementów instalacje fotowoltaiczne zamontowane w sześciu lokalizacjach mają łączną powierzchnię 17 tys. m2.

REKLAMA

Szczecińska spółka korzysta także z innych rozwiązań, takich jak biogaz powstały w procesie oczyszczania. Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany (ponad 4,2 GWh w 2022 roku). Zakończona w ubiegłym roku budowa kolejnej, trzeciej komory fermentacji o pojemności około 5 tys. m3 pozwoliła zwiększyć ilość produkowanego biogazu kierowanego do gazogeneratorów. Pełną wydolność instalacja osiągnęła wiosną tego roku, co sprawiło, że oczyszczalnia Pomorzany jest samowystarczalna energetycznie w około 55 proc.

W Zakładzie Produkcji Wody Pomorzany działa także nowatorska turbina prądotwórcza Francisa. To druga taka instalacja w Polsce, która do produkcji energii wykorzystuje spadek grawitacyjny wody w rurociągu. W zeszłym roku turbina osiągnęła wynik 750 MWh.

Korzystanie z energii pozyskanej z odnawialnych źródeł pozwala ZWiK zaoszczędzić środki z tytułu niezakupionej energii. W pierwszym półroczu 2023 roku szacowana jej ilość wyniosła 3,996 GWh, co pozwoliło zaoszczędzić ponad 4 mln zł.

REKLAMA

Skąd prąd dla miasta?

Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na prąd, Szczecin od lat inwestuje we własne źródła energii. Realizuje program Energia Miasta Szczecin, a w strukturach magistratu powstało Biuro Zarządzania Energią.  Zajmuje się ono m.in. organizacją i koordynowaniem działań mających na celu racjonalizację zużycia energii na terenie miasta.

Szczecin każdego roku zużywa ponad 96 tys. MWh prądu. Trafia on do urzędów, instytucji miejskich, placówek oświatowych i opiekuńczych. Oświetla ulice, zasila tramwaje i miejskie wodociągi. Jak informuje miasto, jego źródła energii opierają się na nowoczesnych rozwiązaniach. Między innymi Szczecin od kilku lat systematycznie inwestuje w rozwiązania związane z fotowoltaiką.

Obecnie ponad 40 miejskich jednostek pozyskuje energię ze słońca. Instalacje zamontowano w ramach realizacji kilku programów (także z udziałem środków unijnych) i przy okazji modernizacji obiektów. Znajdują się na dachach szkół, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej i placówek sportowych.

Kluczową jednostką w kontekście zaopatrzenia Szczecina w energię jest także EcoGenerator – nowoczesna elektrociepłownia, w której paliwem są miejskie śmieci. Prąd wyprodukowany dzięki odpadom zasila m.in. lampy uliczne i sygnalizatory świetlne w mieście.

Władze Szczecina doszły do wniosku, że zwiększenie wykorzystania własnych źródeł energii, a docelowo uzyskanie samodzielności energetycznej pomoże miastu ustabilizować ceny energii i uniezależnić się od czynników zewnętrznych. W dalszej perspektywie może pomóc zapewnić bezpieczeństwo dostaw i da pewność, że w Szczecinie nie zabraknie prądu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Prawdziwe brawa dla Szczecina! Tak trzymać.

Jako szczecinianka jestem dumna z mojego miasta. Miejmy nadzieje, ze fotowoltaike uda się zamontować na większej ilości budynków.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA