REKLAMA
 
REKLAMA

OZE napędza sprzedaż spółki Grodno

OZE napędza sprzedaż spółki Grodno
Andrzej Jurczak

Firma Grodno SA ogłosiła szacunkowe wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku obrotowego 2023/2024. Spółka podkreśla, że w trudniejszej sytuacji na rynku elektrotechnicznym jej sprzedaż w dużej mierze opiera się na segmencie OZE.

Zgodnie z najnowszymi szacunkami przychody Grupy Grodno w pierwszym kwartale roku obrotowego 2023/2024 (od 1 kwietnia do 30 czerwca) wyniosły 290,8 mln zł (wzrost o 9 proc. r/r). Pozostałe wyniki Grupy Grodno kształtowały się na niższych poziomach niż w zeszłym roku z uwagi na wzrost kosztów, a także silną konkurencję.

Jak mówi Andrzej Jurczak, prezes Grodna, zanotowane 290,8 mln zł przychodów jest rekordową wartością, jeśli chodzi o pierwszy kwartał w wykonaniu grupy. Na 9-proc. wzrost miała pozwolić przede wszystkim wyższa sprzedaż OZE.

REKLAMA

Wzrost sprzedaży nie przełożył się jednak na poprawę wyniku EBITDA i zysku netto, które spadły po 48 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.

Źródło: Grodno

Spółka informuje, że niższą rentowność za poprzedni kwartał spowodował przede wszystkim wzrost kosztów operacyjnych i finansowych, a także silna konkurencja na rynku elektrotechnicznym. Na spadek w ujęciu r/r wpłynął także wysoki wynik z pierwszego kwartału poprzedniego roku obrotowego, który udało się osiągnąć z uwagi na korzystną sytuację rynkową w tamtym czasie.

REKLAMA

– W pierwszym kwartale 2023/24 sytuacja była inna niż w analogicznym okresie przed rokiem. Mieliśmy do czynienia ze spadkami w branży elektrotechnicznej. Utrzymywała się bardzo silna konkurencja i walka o każdego klienta. W tych warunkach zwiększyliśmy sprzedaż i umocniliśmy pozycję rynkową, jednak nie pozostało to bez wpływu na wyniki – tłumaczy Andrzej Jurczak.

Potencjał OZE

Zarząd firmy deklaruje, że w najbliższych miesiącach motorem rozwoju Grodna pozostanie segment OZE. Według spółki jest to obszar z dobrymi perspektywami, głównie z uwagi na liczne programy wsparcia.

Grodno należy do grupy dystrybutorów elektrotechnicznych FEGIME Polska. W październiku 2020 roku firma obchodziła jubileusz 30-lecia działalności.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o. o.

REKLAMA
Komentarze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA