Deweloper OZE ze spadkiem przychodów. Prognozuje trzycyfrowy zysk

Deweloper OZE ze spadkiem przychodów. Prognozuje trzycyfrowy zysk
fot. Robert Gramner/Unsplash

European Energy, wywodzący się z Danii deweloper odnawialnych źródeł energii, aktywny także na rynku polskim, przedstawił wyniki finansowe za drugi kwartał i pierwsze półrocze 2023 r. Wyniki półroczne są na plusie, jednak niższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W swoim raporcie finansowym European Energy pisze o bardzo udanym drugim kwartale br. W tym czasie aktywa wytwórcze spółki wyprodukowały 457 GWh energii, czyli około trzech razy więcej niż w tym samym okresie roku 2022.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników za II kwartał 2023 roku. Są one wynikiem wysiłków skoncentrowanych na podłączeniu większej mocy odnawialnej do sieci – mówi Jens-Peter Zink, zastępca dyrektora generalnego European Energy.

REKLAMA

Jeśli chodzi o wolumen rozwijanych projektów, to na koniec drugiego kwartału 2023 r. spółka miała 987 MW w budowie. Zapowiada, że duża część z tego ma być gotowa do uruchomienia przed końcem roku. Z kolei projekty w fazie rozwoju osiągnęły poziom 34,2 GW, a projekty w fazie badań – 25 GW.

W ostatnim kwartale European Energy łącznie zbyło projekty o mocy 366 MW, głównie gotowy do budowy projekt w USA.

Półrocze ze spadkiem

Przychody spółki w pierwszej połowie 2023 r. wyniosły 91,4 mln euro, podczas gdy w pierwszej połowie 2022 r. osiągnęły one poziom 285,5 mln euro. Oznacza to spadek o 68 proc. r/r.

Sprzedaż energii w pierwszych sześciu miesiącach br. spółka zamknęła wynikiem 53,9 mln euro – o 11 proc. wyższym r/r. Wpływ na produkcję miał wzrost aktywów wytwórczych z 514 MW na koniec pierwszego półrocza 2022 r. do 1119 MW na koniec czerwca 2023 r. (wzrost o 118 proc.). Spółka podaje, że około 65 proc. produkcji pochodzi z Danii i Niemiec.

REKLAMA

W pierwszym półroczu br. zysk brutto European Energy wyniósł 79,2 mln euro – wobec 99,0 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej (spadek o 20 proc.). EBITDA osiągnęła poziom 49,1 mln euro, podczas gdy w pierwszym półroczu 2022 r. było to 77,0 mln euro, co oznacza spadek o 36 proc.

Z kolei zysk przed opodatkowaniem za pierwsze sześć miesięcy 2023 r. wyniósł w spółce 22,3 mln euro, a w analogicznym okresie rok wcześniej było to 69,2 mln euro.

Stabilne prognozy

Grupa European Energy pod koniec lutego ogłosiła swoje prognozy finansowe na cały rok 2023 i teraz je utrzymuje. Zakłada, że średnie ceny energii z pierwszej połowy 2023 r. pozostaną w przybliżeniu takie same do końca roku. W ostatnich dwóch kwartałach roku spółka planuje znaczący wzrost sprzedaży parków energetycznych i projektów.

Przy takich założeniach European Energy zamierza osiągnąć w całym 2023 r.  EBITDA na poziomie 180 mln euro i zysku przed opodatkowaniem w wysokości 140 mln euro.

W drugim kwartale br. spółka podłączyła do sieci dwie inwestycje wiatrowe o łącznej mocy 59 MW, z czego 39 MW znajduje się w Polsce, a 20 MW na Litwie. W Polsce jest to farma wiatrowa Liskowo w województwie zachodnio-pomorskim. Inwestycja składa się z 11 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 3,6 MW. To kolejne projekty wiatrowe zrealizowane przez spółkę w naszym kraju. W zeszłym roku uruchomiła ona kompleks Pomerania Wind na Pomorzu, który obejmuje pięć gmin. Łączna moc instalacji wynosi 44,7 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.