REKLAMA
 
REKLAMA

Polski producent betonu zasili fabryki zieloną energią

Polski producent betonu zasili fabryki zieloną energią
fot. Adriano/Unsplash

Spółka Cemex Polska zapewniła sobie dostawy energii ze źródeł odnawialnych na mocy korporacyjnej umowy PPA (cPPA). Celem było długoterminowe zabezpieczenie przewidywalnych cen energii elektrycznej.

Cemex Polska zawarł umowę cPPA z wywodzącą się z Norwegii firmą Statkraft. Kontrakt przewiduje dostawy energii w okresie ośmiu lat, od 1 stycznia 2025 r. Cemex wylicza, że zapewnią one około 30 proc. rocznych potrzeb energetycznych zakładów firmy.

– Zawarta umowa jest istotna dla Cemex na kilku płaszczyznach. Kontrakt zapewnia stabilne dostawy dużego wolumenu energii elektrycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu gwarantowanego i przewidywalnego poziomu cen w długiej perspektywie. Ma to szczególne znaczenie w kontekście notowanych w ostatnich kilkunastu miesiącach gwałtownych i nieprzewidywalnych zmian cen na europejskim i polskim rynku energii – mówi Tadeusz Radzięciak, dyrektor Pionu Produkcji, członek zarządu w Cemex Polska.

REKLAMA

Zielony „baseload”

Zakontraktowana zielona energia dla Cemex ma być wytwarzana przez polskie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Zawarta ze Statkraft umowa jest tzw. kontraktem fizycznym, obejmującym faktycznie wyprodukowaną energię z konkretnej grupy polskich jednostek wytwórczych.

– Jako wiodący integrator rynku energii odnawialnej w Polsce w Statkraft jesteśmy przekonani, że możemy napędzać transformację energetyczną, jednocześnie wspierając konkurencyjność krajowego przemysłu. Świetnym przykładem takiego działania jest nasza współpraca z Cemex Polska, w ramach której dostarczamy zielony „baseload” – zapewniamy stałą dostawę energii przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, w oparciu o nasze lokalne portfolio OZE, uwzględniające zarówno energię z farm wiatrowych, jak i fotowoltaicznych – komentuje Pieter Schipper, VP NW European & US Origination w Statkraft.

REKLAMA

Bardziej ekologiczna produkcja

Polska jest drugim krajem w Europie (po Hiszpanii), w którym Grupa Cemex zawarła tego typu kontrakt.

Producent betonu realizuje globalną strategię „Future in Action”, ukierunkowaną na przeciwdziałanie zmianom klimatu. Portfolio firmy obejmuje niskoemisyjne produkty Vertua: betony, domieszki, cementy luzem i cementy workowane, a od niedawna także kruszywa z recyklingu.

Partnerstwo ze Statkraft jest kluczowe w kontekście realizacji celów grupy Cemex w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych umożliwia znaczące ograniczenie śladu węglowego przez nasze zakłady produkcyjne – podkreśla Tadeusz Radzięciak.

Statkraft jest największym europejskim producentem energii odnawialnej. Od 2018 r. działa w Polsce w segmencie handlu energią odnawialną. Oferuje fizyczne i finansowe umowy PPA, rozwija też projekty farm wiatrowych, PV i magazyny energii. W ubiegłym roku spółka otworzyła biuro w Warszawie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA