REKLAMA
 
REKLAMA

Grodno odczuło spadek cen modułów fotowoltaicznych

Grodno odczuło spadek cen modułów fotowoltaicznych
fot. Grodno

Grupa Grodno policzyła szacunkowe przychody za listopad br. Istotnie wpłynął na nie spadek hurtowych cen modułów fotowoltaicznych – „bezprecedensowy i drastyczny”, jak to określił prezes spółki. 

W listopadzie 2023 r. skonsolidowane przychody Grodna wyniosły 105,3 mln zł – co oznacza, że były o 8,7 proc. niższe niż w listopadzie 2022 r. Narastająco po ośmiu miesiącach bieżącego roku obrotowego (który w Grodnie SA obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego) grupa osiągnęła 810,6 mln zł przychodów – o 2 proc. mniej rok do roku.

Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodna, komentuje sytuację, wskazując jej główną przyczynę: – W listopadzie na dynamikę przychodów Grodna w dalszym ciągu wpływał bezprecedensowy i drastyczny spadek hurtowych cen modułów fotowoltaicznych. Natomiast poza segmentem OZE notowaliśmy dodatnie dynamiki sprzedaży i spodziewamy się kontynuacji tej tendencji, m.in. w związku z sygnałami poprawy sytuacji gospodarczej.

REKLAMA

Dywersyfikacja działalności

Zarząd spółki mimo spadku przychodów korzystnie ocenia perspektywy dalszego rozwoju. Zwraca uwagę na korzyści, jakie firma czerpie  z szerokiej dywersyfikacji dostarczanych rozwiązań.

REKLAMA

Spadek cen modułów fotowoltaicznych wydaje się osiągać swój koniec, jednak w dalszym ciągu ma wpływ na dynamiki przychodów Grodna. Właśnie w takich okolicznościach swoją siłę pokazuje strategicznie rozwijana dywersyfikacja działalności. Stabilizuje nasz rozwój i ułatwia wzrost w różnych okolicznościach rynkowych. Perspektywy dla branży elektrotechnicznej, w której działamy, oceniamy jak najbardziej korzystnie. W tym sytuacja na rynku fotowoltaiki w nadchodzących miesiącach powinna ulec stabilizacji – mówi Andrzej Jurczak.

 

Wykres przedstawiające przychody Grupy Grodno
Źródło: Grodno

Grodno dostarcza rozwiązania budynkowe oraz artykuły elektrotechniczne i oświetleniowe, wykonuje m.in. audyty i projekty oświetleniowe i elektryczne oraz instalacje elektryczne i energetyczne. Ponadto rozwija segment czystej energii w obszarze instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i stacji ładowania pojazdów. W tym roku spółka obchodziła 30-lecie działalności.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jako konsument bardzo współczuję firmie, która odnotowała „drastyczny i bezprecedensowy” spadek przychodów rok do roku o potężne 2%. Niezwykle mi smutno, że firmy pokroju Grodna nie mogą nas kroić na panelach PV, oczywiście strzyżenie odbywa sie na kablach i innych elementach elektrycznych, ale to absolutnie pomijalne, przecież owce są do strzyżenia.

Na początek warto zrobić gruntowny audyt energetyczny przedsiębiorstwa aby w ogóle sprawdzić czy będzie gdzie tę energię z fotowoltaiki wykorzystać.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA