REKLAMA
 
REKLAMA

PGE buduje Centralną Dyspozycję Mocy

PGE buduje Centralną Dyspozycję Mocy
Fot. PGE Dystrybucja

W Lublinie powstanie Centralna Dyspozycja Mocy jednego z czołowych operatorów systemu dystrybucyjnego. Inwestycja ma na celu wzmocnienie niezawodności dostaw energii elektrycznej dla blisko 6 milionów odbiorców.

Centralna Dyspozycja Mocy (CDM) stanowić będzie główny punkt zarządzania ruchem w sieci wysokiego napięcia PGE. Projekt ten jest częścią szeroko zakrojonych działań operatora, które mają na celu cyfryzację systemu energetycznego.

Jak podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, rozwój sieci dystrybucyjnych oraz gwarancja ich stabilnej pracy są konieczne, aby zapewnić bezpieczne dostawy energii elektrycznej do blisko 6 milionów klientów operatora. W tym celu PGE konsekwentnie modernizuje i rozbudowuje swoją infrastrukturę dystrybucyjną.

REKLAMA

Planowany obiekt Centralnej Dyspozycji Mocy wraz z niezbędnymi specjalistycznymi rozwiązaniami z obszaru teleinformatyki i łączności stanowić będzie kluczowy komponent nadzoru nad pracą systemu elektroenergetycznego PGE Dystrybucja. Inwestycja ta jest konsekwencją naszych działań zmierzających do cyfryzacji systemu energetycznego jako kluczowego komponentu determinującego aktywny udział klientów w funkcjonowaniu rynku energii.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Na terenie siedziby centrali spółki w Lublinie powstanie nowoczesny budynek CDM, który będzie przystosowany do realizacji zadań związanych z zarządzaniem siecią 110 kV na całym obszarze działania PGE Dystrybucji. Obiekt będzie wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak niezależne systemy zasilania, redundantne systemy zasilania bezprzerwowego, pełen zestaw instalacji niskonapięciowych czy ściana graficzna wraz z procesorem obrazu.

Zastosowanie niezależnych rozwiązań komunikacyjnych (także opierających się na bazie projektu LTE450 realizowanego we współpracy z PGE Systemy), jak również redundancji rozwiązań teleinformatycznych (ICT/OT) umożliwi szczegółowe nieprzerwane monitorowanie sieci dystrybucyjnej i poprawności jej funkcjonowania w czasie rzeczywistym. Wpłynie także na pewność dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

REKLAMA

Ciągłość dostaw energii elektrycznej

Centralna Dyspozycja Mocy PGE Dystrybucji zapewni jednolite standardy w zakresie planowania prac, programowania i prowadzenia ruchu całej sieci wysokich napięć w spółce. Pozwoli na większą koordynację pracy służb ruchu, umożliwiając sprawną i efektywną reakcję na zdarzenia pojawiające się w sieci wysokiego napięcia. W rezultacie poprawi to bezpieczeństwo i zapewni ciągłość dostaw energii elektrycznej.

Inwestycja przyczyni się także do zapewnienia aktywnego zarządzania systemem dystrybucyjnym w zakresie infrastruktury sieciowej oraz potencjału użytkowników na płaszczyźnie technicznej i organizacyjnej, wykorzystującego możliwości integracji odnawialnych źródeł energii. To pozwoli zoptymalizować miks energetyczny.

Szacowany koszt realizacji lubelskiej CDM wynosi ponad 34 mln zł.

PGE Dystrybucja jest firmą, która aktywnie inwestuje w rozwój. Na początku grudnia poinformowała o budowie trzech magazynów energii o łącznej mocy 7 MW, które znacznie przyczynią do poprawy stabilności sieci.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dziękujemy PGE za najwyższą cenę energii w Polsce

jak ci nie pasuje cena energii to zmień na operatora niemieckiego warszawskiego zobaczysz jak jest ,,tanio”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA