PGE wybrało wykonawcę elementów systemu łączności LTE450

PGE wybrało wykonawcę elementów systemu łączności LTE450
fot. Gramwzielone.pl

PGE Systemy, spółka z Grupy PGE, rozstrzygnęła dwa przetargi w ramach budowy sieci łączności dla energetyki LTE450. Wykonawcą środowiska produkcyjnego i testowego sieci rdzeniowej CORE oraz komponentów sieci radiowej RAN będzie firma Ericsson.

Przetarg ogłoszony w lutym 2022 roku dotyczył zakupu i wdrożenia dwóch odrębnych środowisk sieci rdzeniowej CORE LTE450 – produkcyjnego i testowego – umożliwiających kompleksowe świadczenie usługi transmisji danych dla urządzeń LTE. Z kolei druga procedura zamówień publicznych, uruchomiona w marcu, obejmowała zakup i wdrożenie komponentów sieci radiowej RAN LTE450 wraz z usługą wsparcia technicznego.

W obu postępowaniach wyłoniona została firma Ericsson Sp. z o.o., która złożyła niepodlegające odrzuceniu oferty i uzyskała najwyższą liczbę punktów na podstawie oceny ofert.

REKLAMA

130 mld zł na rozwój sieci

Podczas konferencji nt. „Inwestycje w sieci przesyłowe i dystrybucyjne jako element transformacji energetycznej Polski”, która odbyła się w Senacie 10 stycznia br., prezes PGE Wojciech Dąbrowski zapowiedział, że spółka w ciągu najbliższego 1,5 roku zbuduje sieć LTE 450 MHz, która będzie oferowana też innym grupom energetycznym.

Prezes PGE zadeklarował, że na działania dotyczące rozwoju sieci przesyłowych i dystrybucyjnych obecnie przeznaczanych jest 8 mld zł rocznie, a do 2030  roku będzie to 130 mld zł. Jednym z elementów inwestycji w dystrybucję jest budowa sieci radiowej LTE 450 MHz przeznaczonej dla sektora energetycznego – projekt realizowany przez PGE.

LTE 450

REKLAMA

W ramach Programu LTE450 spółka PGE Systemy w sierpniu 2018 roku, po otrzymaniu koncesji na częstotliwość 450 MHz, rozpoczęła przygotowania do budowy sieci łączności dla energetyki. Jak informuje PGE, od tego czasu wykonane zostały działania w obszarach technicznych i finansowych, które umożliwiły opracowanie modelu biznesowo-technicznego na wdrożenie LTE450. 

W 2021 roku przeprowadzono wstępne konsultacje rynkowe dotyczące kluczowych komponentów sieci LTE450 i przygotowano dokumentację przetargową. W lutym 2022 roku ogłoszono przetarg na zakup i wdrożenie dwóch odrębnych środowisk sieci rdzeniowej CORE LTE450 – produkcyjnego i testowego – umożliwiających kompleksowe świadczenie usługi transmisji danych dla urządzeń LTE, a w marcu – na komponenty sieci radiowej RAN.

W październiku 2021 roku PGE ogłosiło przetarg na modernizację i adaptację wież telekomunikacyjnych PGE Dystrybucja, a w listopadzie – na zakup i wdrożenie systemów zasilania podstawowego i awaryjnego, a także na zakup i wdrożenie komponentów sieci teletransmisyjnej typu mobile backhaul (MBH) oraz systemu monitorowania jakości usług.

Nowoczesna łączność LTE450 ma wpłynąć na poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznej, zwiększyć jej bezpieczeństwo i skrócić czas lokalizowania i usuwania awarii występujących w sieci średniego i niskiego napięcia. 

Budowana sieć łączności LTE450 jest integralną częścią realizowanego w PGE Dystrybucja projektu liczników zdalnego odczytu, w ramach którego do roku 2030 u wszystkich odbiorców spółki zainstalowane zostaną nowoczesne liczniki energii elektrycznej, umożliwiające m.in. zdalny odczyt danych pomiarowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.