REKLAMA
 
REKLAMA

Rekordowy wolumen umów PPA. Najwięcej energii kupił Amazon

Rekordowy wolumen umów PPA. Najwięcej energii kupił Amazon
fot. Chris Briggs/Unsplash

W ramach korporacyjnych umów PPA w ubiegłym roku zakontraktowano łącznie energię z instalacji OZE o mocy 64 GW. To jak dotąd najwyższy wynik w historii. 

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) w swoim raporcie podsumował wyniki korporacyjnych umów PPA (corporate Power Purchase Agreement, cPPA) za rok 2023. W zeszłym roku nastąpił 12-proc. wzrost zakupów czystej energii za pośrednictwem cPPA. Zakontraktowane dostawy energii pochodzić będą z aktywów fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 46 GW.

Taki wynik oznacza wzrost o 12 proc. względem roku 2022, kiedy zakontraktowano energię z instalacji OZE o mocy 41 GW. Według BNEF na wzrost wpłynęła aktywność Europy w tym obszarze, wynikająca m.in. z coraz wyższych celów OZE. Będzie to widoczne także w roku 2024.

REKLAMA

Kupowanie czystej energii jako korporacja nigdy nie było łatwiejsze. Po raz pierwszy różnorodne struktury kontraktowe są szeroko dostępne na całym świecie, aby pomóc firmom w dekarbonizacji ich zużycia energii. Kontrakty te stają się obecnie centralnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju wielu firm, a nie tylko miłym dodatkiem do niego – mówi Kyle Harrison, dyrektor ds. badań nad zrównoważonym rozwojem w Bloomberg New Energy Finance, główny autor raportu.

Ameryki przodują w PPA, Europa dotrzymuje kroku

Jak wylicza BNEF, od 2008 r. przedsiębiorstwa zakontraktowały w ramach PPA energię z elektrowni OZE o mocy 198 GW. Od 2015 r. rynek umów PPA wzrósł średnio o 33 proc. i przyczynił się do zainwestowania setek miliardów dolarów w transformację energetyczną. Od siedmiu lat każdy kolejny rok przynosi nowy rekord zakontraktowanych mocy.

W 2023 r. najwięcej umów PPA – około 45 proc. (20,9 GW) – zostało ogłoszonych w regionie obu Ameryk. Na kolejnym miejscu znalazła się Europa z wynikiem 33 proc. (15,4 GW). Bloomberg podkreśla dynamikę Starego Kontynentu w tym obszarze. Ostatnie dwa lata (2022-2023) przyniosły wzrost wolumenu korporacyjnych umów PPA w Europie aż o 74 proc. – do 15,4 GW. I był to zdecydowanie największy skok wśród wszystkich regionów.

 

Wykres pokazujący wzrost mocy zakontraktowanych w ramach umów cPPA
Wzrost mocy zakontraktowanych w ramach umów cPPA (annual – roczny, cumulative – skumulowany). Kolory: niebieski – obie Ameryki; zielony – Europa, Bliski Wschód i Afryka; czerwony – region Azji i Pacyfiku. Źródło: BNEF

Spadek cen w Europie, wzrost w USA

Za przyczynę tak dużych wzrostów w Europie w ostatnich dwóch latach BNEF uznaje przede wszystkim udrożnienie łańcucha dostaw dla energetyki odnawialnej i normalizację bilansu gazu po kryzysie energetycznym w 2022 r. Dzięki temu ceny korporacyjnych umów PPA w regionie spadły i często następowało to szybciej niż spadek ceny energii. W rezultacie znacznie atrakcyjniejsza była ekonomika podpisywania umów na takich rynkach europejskich jak Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. Łącznie w tych czterech krajach podpisano ponad połowę umów PPA ogłoszonych w Europie w 2023 r.

Zupełnie inna sytuacja była natomiast w USA. Według raportu Ameryka Północna pozostała największym światowym rynkiem dla umów PPA – ogłosiła w ubiegłym roku kontrakty na 17,3 GW. Wynik ten był jednak spadkiem o 16 proc. w stosunku do rekordowych 20,6 GW w 2022 r. Bloomberg wskazuje na znacznie słabsze otoczenie ekonomiczne dla umów PPA w USA względem Europy. Deweloperzy borykali się z realizacją drogich umów na sprzęt podpisanych w poprzednich latach, kiedy występowały wąskie gardła w łańcuchu dostaw. To w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi spowodowało wzrost cen PPA w USA o 4 proc. w pierwszej połowie 2023 r. Jednocześnie ceny energii nie rosły w tym samym tempie, co spowodowało, że kupujący wstrzymywali się z podpisywaniem umów PPA.

Najwięksi odbiorcy i dostawcy energii

Czwarty rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą czystej energii w grupie ponad 200 firm uwzględnianych przez BNEF był Amazon. Kolejne miejsca zajęły firmy Meta, LyondellBasell i Google.

REKLAMA

W 2023 r. Amazon ogłosił zawarcie umów PPA na dostawy energii z elektrowni OZE o mocy 8,8 GW w 16 krajach. Portfel czystej energii koncernu wynosi obecnie 33,6 GW. Bloomberg szacuje, że tylko przedsiębiorstwa, których cele w zakresie czystej energii są w 100 proc. zgodne z inicjatywą RE100, będą do 2030 r. potrzebować dodatkowych 105 GW energii słonecznej i wiatrowej. Znacznie większy wynik daje uwzględnienie wszystkich firm analizowanych przez BNEF w ramach przygotowywania raportu.

Spodziewamy się, że zapotrzebowanie na energię ze strony sektora prywatnego wzrośnie w nadchodzących latach w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, elektryfikacją transportu i zwiększonym zapotrzebowaniem na produkcję. Czysta energia, zwłaszcza dostarczana poprzez umowy PPA, będzie prawdopodobnie pierwszą i najlepszą opcją dla wielu firm – uważa Kyle Harrison.

 

Wykres pokazujący największych odbiorców energii z farm PV i wiatrowych w ramach umów PPa zakontraktowanych w 2023.
Najwięksi odbiorcy energii z farm PV (żółte) i wiatrowych (niebieskie) w ramach umów PPA zakontraktowanych w 2023. Źródło: BNEF

W skali globalnej firmy podpisały w 2023 r. umowy PPA z ponad 150 deweloperami OZE. Najwięcej zakontraktowała francuska firma Engie, której zeszłoroczne transakcje zamknęły się wynikiem 2,4 GW. Znalazła się ona na szczycie rankingu po raz pierwszy od 2019 r., kiedy sprzedała korporacjom 1,3 GW energii słonecznej i wiatrowej. Engie jako jedyny duży deweloper w 2023 r. podpisał kontrakt cPPA na energię z farm fotowoltaicznych i wiatrowych, a także z morskich elektrowni wiatrowych.

Na drugim miejscu wśród dostawców energii znalazł się AES, który ogłosił transakcje o mocy 1,9 GW. Firma ta była czołowym deweloperem w dwóch poprzednich latach. Kolejne pozycje w 2023 r. zajęły: Tata Power (1,2 GW), Lightsource bp (1 GW) i Eneco (0,9 GW).

Umowy cPPA w Polsce

Rynek korporacyjnych umów cPPA zaczyna odgrywać coraz większą rolę także w naszym kraju. Został on opisany w raporcie „Rynek cPPA w Polsce” przygotowanym przez RE-Source Poland Hub i DWF. Jego autorzy podają, że od czasu podpisania pierwszej umowy PPA w 2018 r. do października 2023 r. w Polsce zawarto 63 takie kontrakty. Każdy kolejny rok to nowy rekord w tym obszarze. Więcej na ten temat w artykule: Tak wygląda polski rynek umów cPPA.

Od początku tego roku podpisanie umów PPA ogłosili m.in.: EWG Taczalin i Respect Energy (to jeden z największych kontraktów w Polsce), Grupa Boryszew i GoldenPeaks Capital, Statkraft i Play, Google i Golden Peaks Capital, Qair i Decathlon.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA