REKLAMA
 
REKLAMA

Amazon kupuje energię z morskiej farmy wiatrowej

Amazon kupuje energię z morskiej farmy wiatrowej
fot. Engie

Właściciel największego na świecie sklepu internetowego podpisał umowę cPPA z francuską spółką energetyczną Engie. Energia odnawialna dla Amazona pochodzić będzie z morskiej farmy wiatrowej, która ma ruszyć w tym roku. 

Strategia Amazona zakłada zasilanie działalności firmy w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych do 2025 r. Do realizacji tego planu przyczyni się zawarta na początku tego tygodnia korporacyjna umowa cPPA (corporate Power Purchase Agreement) z Engie. Kontrakt przewiduje dostawy energii wytwarzanej przez turbiny wiatrowe o mocy 473 MW.

Energia elektryczna dla koncernu produkowana będzie przez morską farmę wiatrową Moray West w Szkocji. Jej łączna moc zainstalowana osiągnąć ma 882 MW. Engie zapowiada, że instalacja ruszy w tym roku.

REKLAMA

Morska farma wiatrowa Moray West

Rozwojem farmy wiatrowej u wybrzeży Szkocji, w zatoce Moray Firth, zajmuje się spółka Ocean Winds, joint venture EDP Renewables i Engie. Niewielki udział własnościowy w projekcie (5 proc.) ma także litewskie przedsiębiorstwo Ignitis Renewables.

Farma wiatrowa składać się będzie z 60 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 14,7 MW. Energia wytwarzana przez Moray West w większości będzie sprzedawana na podstawie umów cPPA. Wiosną 2023 r. inwestorzy pozyskali finansowanie w wysokości 2 mld funtów na dalszy rozwój projektu. Obecnie jest on w fazie budowy.

Moray West odzwierciedla naszą strategię przyspieszenia transformacji w kierunku świata neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla poprzez inwestycje w technologie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Co więcej, innowacyjny charakter tej umowy cPPA pokazuje, że możliwe jest stworzenie wspólnie z Amazonem warunków do osiągnięcia celów Wielkiej Brytanii w zakresie odnawialnych źródeł energii i zerowej gospodarki netto – powiedział Paulo Almirante, starszy wiceprezes Engie ds. odnawialnych źródeł energii i zarządzania energią.

REKLAMA

Ocean Winds zamierza do 2025 r. dysponować portfelem projektów OZE o mocy 5-7 GW w eksploatacji lub budowie oraz 5-10 GW na etapie zaawansowanego rozwoju.

Amazon inwestuje w OZE w Europie

W ubiegłym roku amerykański koncern ogłosił 39 nowych europejskich projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Są to zarówno inwestycje fotowoltaiczne, jak i i wiatrowe. Firma podaje, że jest obecnie największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej w Europie i Wielkiej Brytanii.

Wiosną 2023 r. Amazon wyliczał, że zakontraktował do tego czasu zakupy energii odnawialnej z instalacji o mocy ponad 20 GW. Wśród nich są także inwestycje w Polsce. Jedna z nich to umowa PPA na dostawy energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej w gminie Miłkowice w powiecie legnickim. Ta elektrownia PV o mocy 113 MW – jedna z największych w Polsce – ruszyła we wrześniu ubiegłego roku.

Przejście na bezemisyjne źródła energii to jeden z najskuteczniejszych sposobów obniżenia emisji gazów cieplarnianych; stanowi część naszego zobowiązania klimatycznego dotyczącego osiągnięcia zera netto emisji gazów cieplarnianych w całej naszej działalności do 2040 r. Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego ambitnego celu, jakim jest zasilanie naszej globalnej działalności w 100 proc. energią odnawialną do 2025 r. – skomentowała Lindsay McQuade, dyrektor ds. energii w regionie EMEA, Amazon Web Services.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA