REKLAMA
 
REKLAMA

Enea z nowym prezesem i kredytem na OZE

Enea z nowym prezesem i kredytem na OZE
Fot. Enea

Enea ogłosiła zmiany w swoim zarządzie. Nowym prezesem zarządu został Grzegorz Kinelski, a na stanowisko członka zarządu ds. handlowych powołano Bartosza Krystę.

Z dniem 1 marca br. stanowisko członka zarządu ds. finansowych Enei obejmie Marek Lelątko, a z dniem 1 maja br. a stanowisko członka zarządu ds. korporacyjnych – Dalida Gepfert. Do tego czasu – od 1 marca br. – czynności członka zarządu ds. korporacyjnych czasowo wykonywać będzie Monika Starecka, członek rady.

Rada nadzorcza Enei odwołała także z dniem 29 lutego br. członka zarządu ds. operacyjnych Marcina Pawlickiego oraz członka zarządu ds. strategii i rozwoju Lecha Żaka, nie podając przyczyn odwołania.

REKLAMA

Enea, w której Skarb Państwa ma 52,29 proc. udziałów, to obok PGE, Taurona i Energi (część grupy Orlen) jedna z czterech największych polskich grup energetycznych kontrolowanych przez państwo. Podstawą działania Grupy Enea jest wydobycie węgla kamiennego, wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej oraz handel energią. Sieć dystrybucyjna grupy obejmuje zachodnią i południowo-zachodnią Polskę (20 proc. powierzchni kraju). Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 r.

Miliard na inwestycje w OZE

Enea właśnie pozyskała kredyt odnawialny od Banku Pekao SA i PKO Banku Polskiego w kwocie 1 mld zł. Środki te mają być w całości przeznaczone na inwestycje w jednostki wytwórcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Pozwoli to koncernowi przyspieszyć realizację planów inwestycyjnych, które mają wesprzeć proces transformacji w kierunku zeroemisyjnym. Grupa Enea pracuje bowiem nad osiągnięciem neutralności klimatycznej, rozwijając odnawialne źródła energii.

Koncern ma projekty w energetyce odnawialnej z określonymi warunkami przyłączenia o łącznej mocy około 525 MW. W tym roku chce zwiększyć portfel projektów do około 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę.

Moc zainstalowana w OZE w grupie Enea ma rosnąć dzięki akwizycjom oraz rozwojowi projektów własnych i realizowanych przy współudziale partnerów biznesowych. Cele określono w Strategii Rozwoju Grupy Enea do 2030 r. z perspektywą 2040 r.

REKLAMA

– Enea aktywnie uczestniczy w transformacji polskiej energetyki i intensywnie rozbudowuje moce wytwórcze z odnawialnych źródeł energii. Dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Grupy Enea w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z OZE, zarówno z fotowoltaiki, jak i z wiatru. Realizujemy kolejne projekty, poszukując możliwości rozbudowy naszego potencjału wytwarzania czystej energii. Pozyskanie finansowania dłużnego z Banku Pekao SA i PKO Banku Polskiego przyczyni się do szybszej realizacji projektów zeroemisyjnych – powiedziała Monika Starecka, p.o. prezes Enei.

Nie dla węgla

Środki pozyskane w ramach kredytu Enea będzie mogła przeznaczyć na finansowanie i refinansowanie nakładów, jakie ponosi w związku z kupnem, budową, modernizacją, konserwacją lub oddaniem do eksploatacji jednostek wytwórczych wykorzystujących OZE do produkcji energii elektrycznej. Kredyt nie może zostać wykorzystany na sfinansowanie kupna, budowy i rozbudowy elektrowni opalanych węglem kamiennym ani innej działalności związanej z wykorzystaniem tego surowca.

Wysokość oprocentowania pozyskanego finansowania ma zależeć od realizacji wskaźników zrównoważonego rozwoju, tj. wskaźnika redukcji emisji CO2 oraz wskaźnika zwiększenia udziału OZE w strukturze wytwórczej Grupy Enea.

1 mld zł na modernizację sieci

Niedawno poznańska grupa energetyczna otrzymała także kredyt na inwestycje w obszarze dystrybucji z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Kwota 1 mld zł pozyskana w ramach umowy sfinansuje inwestycje w obszarze dystrybucji spółki Enea Operator. Współfinansowane przez EBI inwestycje z zakresu rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej będą realizowane w północno-zachodniej Polsce do 2025 r.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA