Hennig-Kloska: projekt nowych przepisów dla prosumentów gotowy

Hennig-Kloska: projekt nowych przepisów dla prosumentów gotowy
Paulina Hennig-Kloska / Polsat News

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma w najbliższym czasie przedstawić projekt regulacji zmieniających zasady rozliczeń prosumentów. Nowe przepisy powinny poprawić sytuację prosumentów korzystających z net-billingu.

Przedstawiciele nowego kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie wypowiadali się dotąd szerzej na temat planowanych zmian w zasadach rozliczeń energii wytwarzanej przez prosumentów. Nie odnosili się przy tym do tego, czy wdrożona zostanie przedwyborcza obietnica Koalicji Obywatelskiej zakładająca wprowadzenie minimalnej ceny energii dla prosumentów korzystających z net-billingu.

Pytany przez nas o planowane zmiany w zasadach rozliczeń prosumentów serwis prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska przekazywał jedynie, że trwają analizy w tym zakresie.

REKLAMA

Tymczasem rynek prosumencki i właściciele domowych mikroinstalacji korzystający z wprowadzonego w 2022 r. net-billingu zgłaszają potrzebę ustabilizowania rozliczeń w tym systemie z uwagi na niejasność co do przyszłych korzyści z eksportu niewykorzystanej energii do sieci. W ostatnich miesiącach cena przyjmowana do tych rozliczeń spadała z uwagi na powiązanie jej z cenami energii na rynku hurtowym, który stabilizuje się po kryzysie energetycznym wywołanym rosyjską agresją na Ukrainę i spowodowanym nią wzroście cen energii.

Ceny przyjmowane do rozliczenia w net-billingu zaczną wahać się jeszcze bardziej w drugiej połowie 2024 r. Zgodnie bowiem z aktualną wersją ustawy o OZE od 1 lipca 2024 r. średnią miesięczną cenę rozliczeń mają zastąpić ceny godzinowe (o ile w międzyczasie te przepisy w ustawie o OZE nie zostaną zmienione).

Będą zmiany w rozliczeniach prosumentów

Teraz okazuje się, że urzędnicy ministerstwa klimatu przygotowali już projekt nowych przepisów zmieniających sposób rozliczenia prosumentów. Mają one wkrótce ujrzeć światło dzienne.

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska poinformowała na antenie Polsatu News, że projekt zmian przepisów mających na celu poprawienie zasad rozliczeń prosumentów jest już gotowy.

– Lada moment na poziom prac rządowych trafi nowa ustawa prosumencka, która poprawi rachunki prosumentów, którzy zainwestowali swoje pieniądze w fotowoltaikę. Pokażemy ustawę, która poprawi te rozliczenia – powiedziała minister klimatu.

REKLAMA

Paulina Hennig-Kloska nie odpowiedziała jednak, kiedy projekt nowych regulacji dla prosumentów zostanie upubliczniony. Nie przekazała także, jakie będą kluczowe zmiany.

Minister klimatu podkreśliła, że w rozwoju energetyki prosumenckiej pomogą nowe unijne fundusze, z których część zostanie przeznaczona na inwestycje w modernizację sieci elektroenergetycznych, a więc obszaru, który staje się wąskim gardłem transformacji energetycznej w Polsce.
.

.
- Tylko w tym roku 3,5 mld zł trafi na program Czyste Powietrze. To jest termomodernizacja, wymiana kopciuchów, czyli wsparcie dla gospodarstw domowych. Dodatkowe pieniądze trafią na renowację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, abyśmy mogli uwolnić system prosumencki – powiedziała szefowa resortu klimatu.

- Środki europejskie zostały Polsce odblokowane. To jest bardzo dobra informacja. To jest nie tylko pieniądz inwestycyjny, który nie tylko rozwiąże nam wiele problemów związanych transformacją energetyczną, ale także pozwoli napędzić rozwój gospodarczy, którego dzisiaj nam brakuje – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.