REKLAMA
 
REKLAMA

PGE Polska Grupa Energetyczna ma nowego prezesa

PGE Polska Grupa Energetyczna ma nowego prezesa

Rada Nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej wczoraj podjęła uchwałę o powołaniu nowych członków zarządu spółki.

Od 18 marca 2024 r. rozpocznie się XII kadencja zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jak podaje spółka, kadencja wspólna zarządu trwa 3 lata. W skład nowego zarządu PGE zostali powołani Dariusz Marzec jako prezes zarządu i Marcin Laskowski jako wiceprezes ds. regulacji. PGE przedstawiła kompetencje obu nowych członków zarządu.

Doświadczenie prezesa

Dariusz Marzec jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskał tytuł magistra organizacji i zarządzania. Od 2013 do 2016 r. był związany z PGE Polską Grupą Energetyczną SA. Pełnił w niej funkcję wiceprezesa zarządu ds. rozwoju. Odpowiadał m.in. za przygotowanie i nadzór nad realizacją Strategii Rozwoju Grupy PGE na lata 2014-2020 oraz Programu Inwestycyjnego Grupy PGE. Ponadto pełnił funkcje przewodniczącego rad nadzorczych spółek: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, PGE Energia Odnawialna SA oraz PGE EJ1 Sp. z.o.o. Był również członkiem rady zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

REKLAMA

W latach 2009-2013 Dariusz Marzec pracował w KPMG Advisory Sp. z o.o. jako dyrektor odpowiedzialny za obszar energetyki w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Odpowiadał również za usługi tej firmy w zakresie doradztwa finansowego i strategicznego dla przedsiębiorstw sektora energetycznego w Polsce. Przeprowadził i nadzorował transakcje i projekty w sektorze elektroenergetycznym.

Wcześniej – w latach 2005-2007 – nowy prezes zarządu PGE pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ds. inwestycji w Unipetrol a.s. (Republika Czeska). Był tam odpowiedzialny m.in. za przygotowanie i wdrożenie strategii inwestycji i restrukturyzacji organizacyjnej oraz nadzór nad projektami M&A w grupie.

W roku 2004 i 2005 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Marka Belki. Z kolei w latach 1995-2004 pracował na kierowniczych stanowiskach w międzynarodowych firmach doradczych Pricewaterhouse Coopers (2001-2004 i 1995-2000) oraz Arthur Andersen Poland (2000-2001). Od 2019 do 2024 r. był członkiem zarządu ds. ekonomicznych w Tramwajach Warszawskich Sp. z o.o.

Doświadczenie wiceprezesa

Nowy wiceprezes zarządu ds. regulacji Marcin Laskowski od kilku lat działa w ramach Polskiej Grupy Biogazowej (PGB), która obecnie jest częścią francuskiego koncernu Total Energies. W Polskiej Grupie Biogazowej pełni funkcję prezesa PGB Inwestycje Sp. z o.o., SPV, a także wiceprezesa PGB Serwis Sp. z o.o..

Marcin Laskowski jest również wiceprezesem Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej (PIGEOR). Prowadzi tam działania w na rzecz rozwoju regulacji prawnych mających na celu rozwój energetyki, w tym OZE.

REKLAMA

Przez lata jako dyrektor Departamentu Inwestycji w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych był odpowiedzialny za rozwój krajowej sieci przesyłowej. Brał czynny udział w tworzeniu regulacji prawnych dla elektroenergetyki. Odpowiadał m.in. za projekt elektroenergetyczny Polska-Litwa współfinansowany ze środków unijnych oraz za budowę i rozbudowę sieci przesyłowej na EURO 2012.

Marcin Laskowski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej i studiów MBA Executive oraz certyfikowanym project managerem – ma certyfikaty International Project Management Association. Od 24 lat specjalizuje się w rozwoju infrastruktury energetycznej.

Nominacje w polskiej energetyce

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o nowych nazwiskach w sektorze polskiej energetyki.

Z dniem 1 marca 2024 r. funkcję prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) objął Grzegorz Onichimowski. Dotychczasowy prezes PSE Tomasz Sikorski będzie teraz wiceprezesem zarządu.

Z kolei nowym prezesem zarządu Enei został Grzegorz Kinelski. Stanowisko członka zarządu ds. handlowych objął Bartosz Krysta, a członka zarządu ds. finansowych – Marek Lelątko. Od 1 maja br. członkiem zarządu ds. korporacyjnych spółki będzie Dalida Gepfert.

Dzisiaj rozpoczyna się też kadencja nowego zarządu Taurona. Funkcję prezesa zarządu spółki Taurona Polska Energia objął Grzegorz Lot. Ponadto do zarządu powołano trzech wiceprezesów: Piotra Gołębiowskiego (ds. handlu), Michała Orłowskiego (ds. zarządzania majątkiem i rozwoju) oraz Krzysztofa Surmę (ds. finansów).

Zmiany zaszły także w największej prywatnej polskiej grupie energetycznej. Polenergia przedstawiła nowych członków zarządu. Prezesem spółki został Jerzy Zań, a wiceprezesem – Andrzej Filip Wojciechowski. Ponadto do rady nadzorczej dołączył Jacek Głowacki, były wieloletni prezes zarządu Polenergii i bliski współpracownik Jana Kulczyka, a potem Dominiki Kulczyk.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA