REKLAMA
 
REKLAMA

Jest decyzja lokalizacyjna dla budowy ważnej linii najwyższych napięć

Jest decyzja lokalizacyjna dla budowy ważnej linii najwyższych napięć
Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) uzyskały decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy kolejnej ważnej linii przesyłowej. Posłuży ona do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne na Pomorzu i w Wielkopolsce.

Decyzja lokalizacyjna umożliwi inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę 98-kilometrowego odcinka linii 400 kV Dunowo-Żydowo Kierzkowo-Piła Krzewina. Połączy ona Dunowo w pobliżu Koszalina ze stacją elektroenergetyczną Żydowo Kierzkowo i stacją Piła Krzewina w północnej Wielkopolsce.

To przedsięwzięcie jest elementem programu inwestycyjnego, który PSE wdraża w związku z potrzebą rozwoju sieci 400 kV w północno-zachodniej części Polski i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w tym rejonie. Linia umożliwi także wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych.

REKLAMA

Trasa przez 13 gmin

Nowa linia najwyższych napięć, o długości ponad 170 km, zastąpi działającą od lat 70. XX w. linię 220 kV łączącą Dunowo z Piłą. Trasa nowej linii elektroenergetycznej  przebiegać będzie przez 13 gmin. W województwie wielkopolskim poprowadzona zostanie przez miejscowości: Kaczory, Wysoka, Krajenka, Tarnówka, Złotów i Okonek. W zachodniopomorskim natomiast przejdzie przez: Szczecinek, Biały Bór, Polanów, Bobolice, Tychowo, Świeszyno i Biesiekierz.

Wcześniej PSE uzyskało już decyzję lokalizacyjną dla 70-kilometrowego odcinka tej linii przebiegającego przez województwo wielkopolskie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne jeszcze w tym roku planują wyłonić w postępowaniu przetargowym wykonawcę robót budowlanych. Początek budowy linii Dunowo-Żydowo Kierzkowo-Piła Krzewina zaplanowano na przełom 2024/2025 r., a zakończenie – na rok 2026.

REKLAMA

Konieczna infrastruktura

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały także umowę na rozbudowę stacji elektroenergetycznej Dunowo w pobliżu Koszalina, do której obecnie doprowadzone są linie 400 kV ze stacji Słupsk i Morzyczyn w pobliżu Szczecina. Więcej o tym w artykule: Umowa na kluczową inwestycję dla morskich farm wiatrowych. To właśnie do tej stacji do końca 2026 r. podłączone zostaną także nowe linie 400 kV ze stacji Żydowo Kierzkowo i Piła Krzewina.

Kluczowa inwestycja dla polskiego offshore

Niedawno Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzyskały decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy innej strategicznej linii przesyłowej na Pomorzu – Choczewo-Żarnowiec – która krótko potem otrzymała pozwolenie na budowę. Więcej na ten temat w artykule: Jest pozwolenie na linię Choczewo-Żarnowiec. Polski offshore coraz bliżej.

Przewidywany termin oddania tej linii do użytku zsynchronizowano z uruchomieniem pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Wyposażona w turbiny Vestasa inwestycja budowana przez Orlen i kanadyjski Northland Power ma osiągnąć moc 1,2 GW. Jej uruchomienie planowane jest na 2026 r. Więcej szczegółów na ten temat w: Orlen rusza z wyczekiwaną inwestycją.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A czy niemożna od razu budować linii 750kv?

750kV? A po co? Przy naszych odległościach 400 wystarczają w zupełności.

ilość kV to nie ważna jest odległość a ilość przesyłanego prądu. W takim samym kablu zmieści się więcej prądu.

@Terry: z tego co kojarzę to obecne normy środowiskowe nie pozwalają na linie 750kV.

Takie autostrady energetyczne powinny być w Polsce budowane już od dawna. Bez tego nie ma mowy o rozwoju elektromobilności czy nieuchronnej zamiany kotłów gazowych na pompy ciepła. Warto też myśleć już na etapie budowy, że takie sieci będą celem przyszłych ataków rosyjskich dronów i możliwie maksymalnie takie sieci zabezpieczyć.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA