REKLAMA
 
REKLAMA

Słoneczne dachy w katowickim TBS

Słoneczne dachy w katowickim TBS
Fot. Katowickie TBS

Katowickie TBS podpisało kolejne umowy na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach swoich budynków.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Katowicach (KTBS) zamontowało już panele fotowoltaiczne na dachach 13 z 49 budynków. W 2023 r. projekty montażu i rozbudowy instalacji fotowoltaicznych zrealizowano na dachach kilku nieruchomości.

Na dachach budynków przy ul. Szerokiej 21, 23 i 25 zamontowano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 37,80 kWp (na każdym budynku po 12,60 kWp), natomiast przy ul. Szerokiej 17 i 19 istniejącą instalację fotowoltaiczną rozbudowano z 9,85 kWp do 27,48 kWp.

REKLAMA

Prawie 65 MWh energii elektrycznej rocznie

Po zrealizowaniu tych inwestycji na budynkach z zasobu KTBS znajdują się instalacje liczące 154 moduły fotowoltaiczne. Zgodnie z szacunkami mają one produkować około 64,52 MWh energii elektrycznej rocznie.

Inwestycje przy ul. Szerokiej sfinansowano dzięki wsparciu banku BGK, które pokryło ponad 40 proc. kosztów netto w ramach programu Termo Grant OZE z Krajowego Programu Odbudowy (KPO). Dla jednej katowickiej inwestycji wypłacono grant w wysokości ponad 84 tys. zł (całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 183 tys. zł). Dla drugiej inwestycji grant wyniósł ponad 37 tys. zł (przy całkowitym koszcie inwestycji – ponad 83 tys. zł).

REKLAMA

Bez magazynu energii

System fotowoltaiczny w katowickich blokach został zaprojektowany w rozwiązaniu on-grid, czyli bez magazynów energii. Wytworzony prąd będzie na bieżąco zużywany do oświetlania klatek schodowych i wind oraz zasilania systemu wentylacji mechanicznej w budynkach. Szacuje się, że w okresach największego nasłonecznienia instalacje będą produkowały więcej energii, niż zużywają części wspólne budynków. Nadwyżki trafią do sieci elektroenergetycznej, a ich ekwiwalent może być odbierany w okresach mniejszej produkcji prądu.

Katowickie TBS planuje kontynuować inwestycje w odnawialne źródła energii w latach 2024-2025. Złożyło 13 kolejnych wniosków o dofinansowanie w ramach Programu TERMO (KPO). Wszystkie zostały pozytywnie rozpatrzone i przyznano bezzwrotne dofinansowanie – mówi Janusz Olesiński Prezes Katowickiego TBS.

Planowane inwestycje obejmują montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach kolejnych budynków z zasobu KTBS. Całkowita kwota inwestycji wyniesie około 1 mln zł, a realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Łączna moc planowanych instalacji fotowoltaicznych na dachach katowickich bloków ma wynieść 321,75 kWp. Ich roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na około 307,614 MWh.

Obecnie zamontowane instalacje fotowoltaiczne w budynkach Katowickiego TBS przynoszą korzyści nie tylko finansowe, ale również środowiskowe. Mają się przyczyniać do zmniejszenia emisji CO2 o około 191 ton, tlenku siarki (SO2) o około 136 kg, tlenku azotu (NO2) o około 136 kg, tlenku węgla (CO) o około 64 kg, a pyłu całkowitego o około 6 kg.

reakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA