Rybnik szuka partnerów do realizacji budynku opartego na OZE

Rybnik szuka partnerów do realizacji budynku opartego na OZE
Fot. Suntech press

Samorządowcy z Rybnika chcą zrealizować w ramach unijnego projektu wzorcowy budynek zasilany energią ze źródeł odnawialnych. Jego budowa będzie realizowana w ramach wartego 372 mln euro programu Urban Innovative Actions, który zainaugurowała Komisja Europejska.

Jedną z czterech dziedzin, w ramach których będzie można pozyskać dofinansowanie w ramach programu Urban Innovative Actions, jest wykorzystanie odnawialnych źródłeł energii w przestrzeni publicznej i prywatnej.

Z programu Urban Innovative Actions mogą skorzystać miasta powyżej 50 tys. mieszkańców lub związki miast. Maksymalne kwota wsparcia jednego projektu to 5 mln euro.

REKLAMA

Jak podaje UM w Rybniku, wniosek o dofinansowanie, jaki złoży Rybnik, będzie dotyczył dziedziny transformacji energetyki i związany będzie z zastosowaniem innowacyjnych technologii odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkaniowych. – Chcemy stworzyć modelowy, wzorcowy budynek, w którym przetestowanych i wdrożonych zostanie szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii. Te najlepsze, najefektywniejsze rozwiązania będą upowszechniane i promowane jako wzorce – zapewnia UM w Rybniku.

REKLAMA

 W programie testowane i wdrażane będą innowacyjne rozwiązania w czterech obszarach: ubóstwo miejskie, integracja imigrantów oraz uchodźców, transformacja energetyki, praca i umiejętności w gospodarce lokalnej.  W ramach ogłoszonego konkursu preferowane będą projekty o charakterze partnerskim, w którego planowanie i realizację jest włączonych wiele podmiotów – informuje Urząd Miejski w Rybniku.

Do realizacji projektu samorządowcy z Rybnika poszukują partnerów. Partnerami samorządów w realizacji projektów mogą być różne podmioty, np. uczelnie, centra badawcze, przedsiębiorstwa czy organizacje pozarządowe. 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Rybniku pod tym linkiem.

gramwzielone.pl