Apple wyemituje obligacje na 1,5 mld dol. Priorytetem OZE

Apple wyemituje obligacje na 1,5 mld dol. Priorytetem OZE
Fot. Procsilas Moscas, flickr cc

Amerykański koncern zapowiedział emisję obligacji wartych 1,5 mld dolarów, za które sfinansuje rozwój zielonych technologii. Będzie to największa emisja „zielonych” obligacji, jaką przeprowadziła do tej pory jakakolwiek amerykańska firma.

W informacji dla amerykańskiego regulatora (Securities and Exchange Commission – SEC) Apple podaje, że środki z emisji obligacji przeznaczy na działalność w obsarze energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej, magazynowania energii czy wykorzystania ekologicznych materiałów.

Jak zwraca uwagę Reuters, w tym miesiącu agencja ratingowa Moody’s oceniła, że porozumienie klimatyczne, które osiągnięto w grudniu 2015 r. w Paryżu, może skutkować wzrostem wartości „zielonych” obligacji emitowanych przez czołowe koncerny. Moody’s szacuje ich tegoroczną wartość na ponad 50 mld dolarów.

REKLAMA

Według tej agencji ratingowej, wartość wyemitowanych w ubiegłym roku obligacji, których celem jest sfinansowanie projektów z zakresu OZE i ochrony środowiska, wyniosła 42,4 mld USD.

Apple od kilku lat inwestuje w Stanach Zjednoczonych w projekty z zakresu OZE w celu zwiększenia udziału zielonej energii w swoim miksie energetycznym.

REKLAMA

W październiku 2015 r. firma z Doliny Krzemowej zapowiedziała budowę w Państwie Środka farm fotowoltaicznych o mocy 200 MW, aby zrównoważyć emisje CO2 generowane przez chińskie firmy będące jego podwykonawcami.

Apple zapowiedział docelowo budowę ze swoimi partnerami w Chinach elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i wodnych o łącznej mocy aż 2 GW. Ten plan ma zostać zrealizowany w ciągu następnych 5 lat. 

Zwolennikiem walki z emisjami CO2 i inwestycji w odnawialne źródła energii jest szef Apple Tim Cook. – Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań naszych czasów i działania potrzebne są teraz – przekonuje CEO firmy z Kalifornii.

Docelowo Apple chce posiadać w swoim miksie energetycznym 100 proc. energii z OZE. 

gramwzielone.pl